Darmowa dostawa od 199,00 zł

5 kobiet, które odmieniły świat gitarowej muzyki

2024-03-07
5 kobiet, które odmieniły świat gitarowej muzyki

Gitarzyści zawsze byli dominującą siłą na scenie muzycznej, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, gdzie są kobiety? Okazuje się, że kobiety odgrywają znaczącą rolę w muzyce, szczególnie na scenie gitarowej. W niniejszym artykule nie tylko przyjrzymy się niektórym z najwybitniejszych talentów gitarowych wszech czasów, ale także ich wpływowi na przemysł muzyczny oraz sposób, w jaki integrują kobiety w tę dziedzinę. Odkryjcie razem z nami świat genialnych gitarzystek, które podbiły serca publiczności na całym świecie! 

Historia i Wyzwania Kobiet na Gitarowej Scenie Rockowej

Historia rocka tradycyjnie koncentrowała się na męskich ikonach, takich jak Led Zeppelin, The Rolling Stones czy Jimi Hendrix. Jednak rola kobiet w tej dziedzinie zawsze była istotna, zwłaszcza dla gitarzystek, których wkład niezwykle trudno przecenić.

Wraz z pojawieniem się rock'n'rolla w latach 50. XX wieku, kobiety coraz śmielej stawiały kroki na scenie muzycznej. Mimo to, przez długi czas były one marginalizowane i nie traktowane na równi z mężczyznami. Pierwsze znaczące kroki w kierunku równości na scenie podjęła grupa The Runaways, założona w 1975 roku, gdzie Lita Ford i Joan Jett odgrywały kluczowe role.

Z biegiem czasu, kobiety zaczęły odgrywać coraz większą rolę w światku gitarowej muzyki. Do dziś artystki takie jak Nancy Wilson z Heart, Orianthi czy niezapomniana Amy Winehouse, która, choć nie była gitarzystką, wywarła ogromny wpływ dzięki niezrównanemu głosowi i umiejętnościom muzycznym, mają stałe miejsce w sercach słuchaczy.

Niestety, pomimo postępów, kobiety wciąż muszą zmagać się z wieloma wyzwaniami. Patriarchalna mentalność i stereotypy wciąż przeszkadzają kobietom na scenie rockowej, gdzie często są traktowane jak „rzadkość”, a ich umiejętności są podważane. Mimo to, kobiety wciąż śmiało podbijają scenę gitarową, a coraz więcej wykonawców dostrzega potencjał płci żeńskiej.

Poniżej 5 kobiecych autorytetów na obecnej scenie muzycznej.

Orianthi - talent dostrzeżony przez Michaela Jacksona

Orianthi

Źródło: https://guitar.com/features/interviews/orianthi-o-album-guitar-tone/

Orianthi Panagaris, znana bardziej jako Orianthi, urodziła się w Australii i jest uznawana za jedną z najwybitniejszych gitarzystek elektrycznych. Jej talent został dostrzeżony przez wielu renomowanych muzyków, takich jak Carrie Underwood, Carlos Santana, Richie Sambora i legendarny Michael Jackson, z którym współpracowała przy serii koncertów "This Is It" w 2009 roku.

Jako pierwsza kobieta dołączyła do zespołu Alice Cooper jako gitarzystka koncertowa. Oprócz tego, odniosła sukcesy jako artystka solowa, wydając albumy takie jak "Believe" (2009) i "O" (2020). W 2018 roku wspólnie z Richie Samborą wydała płytę "Radio Free America" jako duet RSO.

Najbardziej znane utwory Orianthi to "According to You", "Heaven in This Hell" oraz "Highly Strung", w którym gościnnie wystąpił Steve Vai. Oprócz tych utworów, warto wspomnieć o "Suffocated", "Courage" oraz "Shut Up and Kiss Me".

Orianthi zyskała uznanie w branży muzycznej, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody. Magazyn Elle umieścił ją w gronie "12 największych gitarzystek", a Guitar International nazwał ją "Przełomową Gitarzystką Roku" w 2010 roku.

Jej wszechstronność artystyczna objawia się także w współpracy z innymi muzykami, takimi jak Allison Iraheta i Lacey Mosley. Ponadto, wzięła udział w projekcie Bollywoodzkim, nagrywając utwór "Sadda Haq" dla filmu "Rockstar" w 2011 roku.

Gibson Orianthi SJ-200 Lotus to gitara sygnowana przez wybitną gitarzystkę Orianthi Panagaris. Ten model wyróżnia się nietypowymi detalami, takimi jak lotosowe inkrustacje na szyjce i symbol Orianthi O na główce. Wyposażony w system przetworników LR Baggs Orianthi Pickup System, specjalnie dostosowany do potrzeb artystki, ta gitara idealnie oddaje jej styl i osobowość.

Orianthi kontynuuje swoją twórczość, pozostając jedną z najbardziej inspirujących postaci w świecie muzyki rockowej i gitarowej. Jej talent i wkład w przemysł muzyczny są niezaprzeczalne, co potwierdzają liczne sukcesy oraz współpraca z renomowanymi artystami na całym świecie.

Lari Basilio - pierwsza gitarzystka zaproszona przez Joe Satrianiego do udziału w G4 Experience

Lari Basilio

Źródło: https://www.ibanez.com/na/artists/detail/1570.html

Lari Basilio to wyjątkowa brazylijska gitarzystka, która od lat zachwyca swoją muzyką i talentem. Rozpoczynając swoją karierę od wydania instrumentalnego pięciopiosenkowego albumu "Extended Play" w 2011 roku, kontynuowała swoją twórczość, zdobywając uznanie zarówno w Brazylii, jak i na całym świecie.

Jej drugie oryginalne dzieło, "The Sound of My Room", wydane w 2015 roku, zostało entuzjastycznie przyjęte przez krytyków i fanów. Współpraca z basistą Felipe Andreolim zespołu Angra oraz producentem Lampadinhą zapewniła albumowi wyjątkowy charakter.

Lari Basilio odnosiła również sukcesy na scenie festiwalowej, zwyciężając w kategorii instrumentalnej Samsung E-Festival w 2014 roku i występując na prestiżowych wydarzeniach muzycznych, takich jak Samsung Best of Blues Festival.

Jako pierwsza kobieca gitarzystka, została zaproszona przez Joe Satrianiego do udziału w G4 Experience 2019, co stanowiło ogromny zaszczyt i potwierdzenie jej wyjątkowego talentu.

Jej najnowszy album, "Far More", nagrany w Capitol Studios w Los Angeles z udziałem takich gwiazd jak Vinnie Colaiuta, Nathan East i Greg Phillinganes, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Warto również wspomnieć o jej najnowszej płycie "Your Love", która zadebiutowała na wysokich pozycjach na iTunes Rock Charts na całym świecie.

Lari Basilio jest również endorserką firmy Ibanez, która w 2021 roku wydała jej pierwszą sygnowaną gitarę, Ibanez LB1, cieszącą się dużym zainteresowaniem wśród muzyków. Ibanez LB1 charakteryzuje się innowacyjnym designem opartym na serii AZS, wykorzystującym wysokiej jakości materiały, takie jak jesionowy korpus w kolorze Violet oraz klonowy gryf z podstrunnicą ptasiego oczka. Customizowane przetworniki Seymour Duncan zapewniają doskonałe brzmienie, a system dyna-MIX9 umożliwia eksplorację różnorodnych dźwięków. To instrument stworzony z myślą o wymagających muzykach, inspirujący zarówno dla profesjonalistów, jak i entuzjastów gitary.

Jej twórczość charakteryzuje się techniczną wirtuozerią i melodyjnością, co sprawia, że ​​jej muzyka jest doceniana zarówno przez krytyków, jak i fanów na całym świecie. Jej utwory, takie jak "Not Alone", "Far More" czy "Man In the Mirror", są dowodem na to, że Lari Basilio jest artystką niezwykle utalentowaną i inspirującą.

Nita Strauss - pierwsza gitarzystka, której nazwisko zostało sygnowane przez Ibanez

Nita Strauss

Źródło: https://www.ibanez.com/na/artists/detail/568.html

Nita Strauss, amerykańska gitarzystka rockowa, jest nie tylko gitarzystką koncertową dla takich artystów jak Demi Lovato i Alice Cooper, ale także odnosi sukcesy jako solowa artystka. Zyskała sławę jako członkini żeńskiego tribute bandu The Iron Maidens, a jej kariera rozwijała się dalej, współpracując z różnymi zespołami rockowymi, takimi jak Femme Fatale i Critical-Hit.

Strauss nie ogranicza się jedynie do występów na scenie - współpracuje również z różnorodnymi firmami muzycznymi, takimi jak Ibanez czy DiMarzio, które wyprodukowały specjalne modele gitar i przetworników sygnowanych jej nazwiskiem.

DiMarzio Pandemonium to seria przetworników humbucker, które zostały specjalnie zaprojektowane i sygnowane przez znaną gitarzystkę Nitę Strauss. Dzięki ich innowacyjnemu podejściu do klasycznego brzmienia rockowego, Pandemonium zapewniają nowoczesne brzmienie, które doskonale sprawdza się na scenie podczas intensywnych tras koncertowych.

Debiutancki album solowy "Controlled Chaos" to owoc jej pasji i niezwykłego talentu. Nita Strauss została uhonorowana wieloma nagrodami i wyróżnieniami w świecie muzycznym, w tym nagrodą "Inspire Award" na gali She Rocks Awards. Jej osiągnięcia osiągnęły szczyt, gdy jej solowy utwór "Dead Inside" zdobył pierwsze miejsce na liście Billboard's Mainstream Rock w styczniu 2022 roku, co stanowiło przełomowy moment nie tylko dla niej samej, ale także dla kobiet w rockowej branży muzycznej.

W 2018 roku Nita Strauss stała się pierwszą kobietą-gitarzystką, której nazwisko zostało sygnowane przez renomowaną firmę Ibanez. To wydarzenie nie tylko potwierdziło jej status jako wyjątkowej gitarzystki, ale także doprowadziło do stworzenia jej własnego modelu gitary, Ibanez JIVA10, z wyjątkowymi funkcjami i brzmieniem.

Gitary elektryczne syngowane przez Nitę Strauss: Ibanez JIVAX2, Ibanez JIVA10, Ibanez JIVA10L, Ibanez JIVAJR.

Jennifer Batten - gitarzystka, która występowała z Michaelem Jacksonem

Jennifer Batten

Źródło: https://www.everyonelovesguitar.com/2020/08/25/j-batten-interview/

Jennifer Batten to wyjątkowa postać w świecie muzyki, której talent i wszechstronność zyskały jej uznanie zarówno w roli muzyka sesyjnego, jak i jako solowej artystki. Jej kariera rozkwitła dzięki współpracy z legendami jak Michael Jackson i Jeff Beck, a także dzięki wydaniu kilku albumów solowych, które zdobyły uznanie krytyków i fanów na całym świecie.

Od momentu dołączenia do trasy koncertowej Michaela Jacksona w latach 80. XX wieku, Jennifer Batten zdobyła rozgłos jako jedna z najbardziej utalentowanych gitarzystek w branży. Jej koncertowe występy z Jacksonem na trasach takich jak "Bad", "Dangerous" i "HIStory" przyciągały uwagę milionów fanów na całym świecie. Oprócz współpracy z Jacksonem, Jennifer Batten miała również zaszczyt nagrywania i koncertowania z Jeffem Beckiem, co przyniosło jej kolejne uznanie i szacunek w świecie muzyki rockowej.

Własne albumy solowe Jennifer Batten, takie jak "Above Below and Beyond", "Jennifer Batten's Tribal Rage: Momentum" i "Whatever", pokazują jej niezwykłą zdolność do eksperymentowania z różnymi stylami muzycznymi, od rocka po worldbeat. Jej praca jako muzyka sesyjnego obejmuje nagrania z takimi artystami jak Jeff Beck, Michael Sembello i Dave Rodgers i Domino, co świadczy o jej wszechstronności i umiejętności adaptacji do różnych stylów muzycznych.

Gitara Washburn JB100 to instrument stworzony na podstawie wymagań Jennifer Batten, wirtuozki gitary znanej ze swoich dynamicznych występów jako gitarzystka Michaela Jacksona. Wyposażona w wewnętrzny przetwornik Roland GK-2A, ta gitara oferuje graczom możliwość eksperymentowania z różnorodnymi dźwiękami i efektami.

Jej osiągnięcia i wpływ w świecie muzyki zostały docenione poprzez przyznanie jej nagrody "She Rocks Icon Award" w 2016 roku, co potwierdza jej miejsce jako jednej z najbardziej wpływowych gitarzystek ostatnich lat. Jennifer Batten jest nadal aktywna artystycznie i kontynuuje swoją karierę koncertując na całym świecie, dzieląc się swoją pasją i talentem z publicznością na różnych kontynentach. W 2010 roku nagrała solo do piosenki "Bad Girls" polskiej piosenkarki o pseudonimie Doda.

Liona Boyd - pierwsza dama gitary

Liona Boyd

Źródło: https://www.timescolonist.com/entertainment/guitar-great-liona-boyd-channels-carr-canada-on-latest-album-4606321 

Liona Boyd to kanadyjska gitarzystka klasyczna, urodzona w Londynie i dorastająca w Toronto. Jest znana jako "pierwsza dama gitary" i ma bogatą historię muzyczną oraz liczne osiągnięcia.

Już w młodym wieku wykazywała zainteresowanie muzyką, a pierwsze kroki stawiała na flecie wiolinowym na pokazie talentów na statku podczas rejsu oceanicznego. Otrzymała swoją pierwszą gitarę w wieku trzynastu lat, co zapoczątkowało jej fascynację tym instrumentem. Edukację muzyczną zdobywała od uznanych mistrzów, takich jak Andrés Segovia czy Narciso Yepes.

Liona Boyd jest również cenioną artystką studyjną i solową. Wydała wiele albumów, w tym debiutancki album "The Guitar" w 1974 roku, który zdobył uznanie zarówno w Kanadzie, jak i za granicą. Założyła także własną firmę wydawniczą Mid-Continental Music.

Jej albumy, takie jak "Christmas Dreams", cieszyły się dużym powodzeniem, a niektóre z nich osiągnęły status platynowych i złotych płyt w Kanadzie. Dołączyła do Society of Composers, Authors and Music Publishers of Canada i od tego czasu kontynuowała swoją twórczość muzyczną.

Liona Boyd współpracowała z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Chet Atkins, Eric Clapton, Al Di Meola, Rik Emmett, David Gilmour, Alex Lifeson, Steve Morse, the Canadian Brass, André Gagnon, Yo Yo Ma, Frank Mills, Strunz & Farah, Roger Whittaker, Gheorghe Zamfir, Pavlo, Jesse Cook oraz Olivia Newton-John.

 


Źródła:

https://guitar.com/features/interviews/orianthi-o-album-guitar-tone/
https://www.theguitarhead.com/blogs/guitar-tips/five-famous-female-guitarists
https://www.ibanez.com/na/artists/detail/1570.html
https://www.ibanez.com/na/artists/detail/568.html
https://www.everyonelovesguitar.com/2020/08/25/j-batten-interview/
https://www.timescolonist.com/entertainment/guitar-great-liona-boyd-channels-carr-canada-on-latest-album-4606321
https://www.joness.com/gr300/washburn_jennifer_batten-JB100_guitar.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Liona_Boyd
https://en.wikipedia.org/wiki/Jennifer_Batten
https://www.jenniferbatten.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Nita_Strauss
https://southstinger.com/3128/culture/top-10-female-guitarists-of-today/
https://en.wikipedia.org/wiki/Orianthi
https://www.gibson.com/en-US/Acoustic-Guitar/ACCXCJ237/Cherry
https://www.laribasilio.com/biography

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 707 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Zamówienie zostało realizowane szybko i sprawienie
2024-05-12
Szybko i sprawnie. Towar zgodny z opisem. Polecam
pixel