Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak nastroić gitarę?

2024-06-06
Jak nastroić gitarę?

Strojenie gitary to jedna z najważniejszych umiejętności, które każdy gitarzysta powinien opanować. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym instrumentem, czy jesteś doświadczonym muzykiem, dobrze nastrojona gitara jest kluczowa dla uzyskania czystego i harmonijnego brzmienia. W tym blogu dowiesz się, jak łatwo i skutecznie nastroić swoją gitarę, korzystając z najprostszych metod i narzędzi. Skupimy się przede wszystkim na użyciu tunera elektronicznego, który jest niezastąpionym pomocnikiem w codziennym strojeniu gitary. Dzięki naszym wskazówkom, strojenie gitary stanie się szybkim i bezproblemowym procesem, a Ty będziesz mógł cieszyć się doskonałym brzmieniem swojego instrumentu za każdym razem, gdy po niego sięgniesz.

Strojenie gitary

Czy można samemu nastroić gitarę?

Tak, można samemu nastroić gitarę, choć wymaga to pewnej wprawy i podstawowej wiedzy o instrumencie. Proces strojenia gitary polega na dostosowywaniu napięcia strun tak, aby odpowiadały one odpowiednim nutom. W tym celu można używać różnych metod, w zależności od dostępnych narzędzi i preferencji muzyka.

Jednym z najprostszych sposobów strojenia jest użycie tunera elektronicznego. To urządzenie, które można kupić w większości sklepów muzycznych, pozwala szybko i precyzyjnie dostroić każdą strunę do właściwej częstotliwości. Wystarczy podłączyć gitarę do tunera lub skorzystać z wersji klipsowej, która mierzy wibracje strun, aby uzyskać dokładny odczyt.

Alternatywnie, można nastroić gitarę słuchowo, korzystając z różnych metod. Jedną z popularnych jest metoda piątego progu, gdzie stroi się kolejne struny na podstawie brzmienia sąsiedniej struny naciśniętej na piątym progu. Inna technika to strojenie do kamertonu lub innego źródła dźwięku o stałej wysokości, na przykład pianina czy aplikacji mobilnej. Strojenie słuchowe wymaga bardziej wyczulonego ucha i może być trudniejsze dla początkujących, ale z czasem staje się prostsze i bardziej intuicyjne.

Dobrze nastrojona gitara jest kluczowa dla prawidłowego brzmienia i satysfakcji z gry, dlatego warto poświęcić czas na naukę tej umiejętności. W miarę zdobywania doświadczenia, strojenie gitary stanie się rutyną, a każda sesja gry będzie brzmiała czysto i harmonijnie.

 

Tuner do gitary i ukulele Ortega OETRC

Tuner do gitary i ukulele Ortega OETRC

Kup teraz

Jak najłatwiej nastroić gitarę?

Nastrojenie gitary może być szybkie i łatwe, zwłaszcza gdy używasz tunera elektronicznego. To urządzenie pomoże Ci dokładnie i bez wysiłku dostroić każdą strunę do odpowiedniego dźwięku. Oto krok po kroku, jak to zrobić:

1. Przygotowanie tunera

 • Włącz tuner: Upewnij się, że tuner jest włączony i ustawiony na tryb strojenia gitary. Wiele tunerów ma różne tryby dla różnych instrumentów, więc upewnij się, że wybrałeś właściwy.
 • Podłącz tuner (jeśli jest to model z klipsem): Jeśli używasz tunera klipsowego, przymocuj go do główki gitary. Tunery aplikacyjne korzystają z mikrofonu smartfona, więc nie musisz nic dodatkowo podłączać.

2. Strojenie strun

 • Struna E6 (najgrubsza): Uderz strunę E6 i obserwuj wskazania tunera. Reguluj klucz struny, aż wskaźnik tunera pokaże, że struna jest nastrojona do E. Wskaźnik powinien znajdować się w środku, a diody lub linie muszą wskazywać, że dźwięk jest dokładnie na E.
 • Struna A5: Uderz strunę A5 i dostosuj napięcie struny, aż tuner pokaże, że struna jest nastrojona do A. Proces jest taki sam jak w przypadku struny E6 – wskaźnik powinien znajdować się w środku.
 • Struna D4: Uderz strunę D4 i dostosuj ją, aż wskaźnik pokaże D. Kontynuuj strojenie, aż diody lub linie będą wskazywać, że dźwięk jest dokładnie na D.
 • Struna G3: Uderz strunę G3 i nastroj ją do G. Ponownie, wskaźnik tunera powinien znajdować się w środku, gdy struna jest dobrze nastrojona.
 • Struna B2: Uderz strunę B2 i nastroj ją do B. Upewnij się, że wskaźnik pokazuje środek, co oznacza, że struna jest dokładnie nastrojona.
 • Struna E1 (najcieńsza): Uderz strunę E1 i dostosuj napięcie, aż tuner pokaże E. Sprawdź, czy wskaźnik znajduje się w środku, co oznacza, że struna jest poprawnie nastrojona.

3. Sprawdzenie strojenia

Po nastrojeniu wszystkich strun, warto ponownie sprawdzić każdą z nich, ponieważ strojenie jednej struny może wpływać na napięcie pozostałych. Przejdź przez wszystkie struny jeszcze raz, aby upewnić się, że każda z nich jest nastrojona poprawnie.

Użycie tunera elektronicznego to najłatwiejszy sposób na nastrojenie gitary. Tunery chromatyczne są precyzyjne, szybkie i łatwe w użyciu, co czyni je idealnym narzędziem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych gitarzystów. Dzięki tunerowi możesz mieć pewność, że Twoja gitara będzie zawsze brzmiała czysto i harmonijnie, co z pewnością zwiększy przyjemność z grania.

Stroik, chromatyczny tuner do gitary PW-CT-17 D'addario niebieski

Stroik, chromatyczny tuner do gitary PW-CT-17 D'addario niebieski

Kup teraz

Jak sprawdzić czy gitara jest dobrze nastrojona?

Posiadanie dobrze nastrojonej gitary jest kluczowe dla każdego gitarzysty, niezależnie od poziomu zaawansowania. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwalają na precyzyjne dostrojenie instrumentu. Poniżej przedstawiam szczegółowy opis różnych sposobów sprawdzania, czy gitara jest dobrze nastrojona.

1. Użycie tunera elektronicznego

Tuner klipsowy

Tuner klipsowy to niewielkie urządzenie, które przypina się do główki gitary. Jego działanie polega na mierzeniu wibracji strun i wyświetlaniu na ekranie, czy dana struna jest nastrojona zbyt wysoko (za wysoka), zbyt nisko (za niska) lub poprawnie (w tonacji). Korzystanie z tunera klipsowego jest proste i szybkie. Wystarczy uderzyć strunę i obserwować wskaźnik na ekranie tunera. Jeśli wskaźnik pokazuje środek, struna jest nastrojona poprawnie. To narzędzie jest szczególnie polecane dla początkujących, ponieważ eliminuje konieczność strojenia na słuch.

Tuner na aplikacji mobilnej

Współczesne technologie umożliwiają korzystanie z tunerów w formie aplikacji na smartfony. Aplikacje te działają podobnie jak tunery klipsowe, z tą różnicą, że wykorzystują mikrofon smartfona do odbierania dźwięku strun. Są one zazwyczaj darmowe lub dostępne za niewielką opłatą. Aby nastroić gitarę, wystarczy uruchomić aplikację, uderzyć strunę i obserwować wyświetlany wskaźnik. Aplikacje te są wygodne, ponieważ smartfon mamy zazwyczaj zawsze przy sobie, jednak należy pamiętać, że mogą nie być tak dokładne jak tunery fizyczne.

2. Metoda słuchowa

Metoda piątego progu

Metoda piątego progu jest tradycyjnym sposobem strojenia gitary na słuch. Polega ona na porównywaniu dźwięków sąsiednich strun, aby upewnić się, że brzmią one w harmonii. Aby zastosować tę metodę, wykonaj następujące kroki:

 • Naciśnij strunę E6 (najgrubsza) na piątym progu.
 • Zagraj dźwięk i porównaj go z otwartą struną A5. Dźwięki powinny być identyczne.
 • Przejdź do następnej pary strun: naciśnij strunę A5 na piątym progu i porównaj z otwartą struną D4.
 • Kontynuuj ten proces dla pozostałych strun (D4 do G3, G3 do H2 – tutaj naciśnij czwarty próg, a nie piąty, oraz H2 do E1).

Metoda oktawy

 • Metoda oktawy polega na porównywaniu dźwięków strun o tej samej nazwie, ale w różnych rejestrach. Na przykład:
 • Naciśnij strunę E6 na dwunastym progu i zagraj dźwięk.
 • Zagraj otwartą strunę E1 (najcieńsza).
 • Dźwięki powinny brzmieć jako te same nuty, ale w różnych oktawach.

3. Strojenie harmoniczne

Strojenie harmoniczne jest bardziej zaawansowaną metodą, która polega na wykorzystaniu naturalnych harmonicznych na strunach. Aby to zrobić:

 • Delikatnie dotknij struny E6 na piątym progu i zagraj harmoniczną (nie dociskaj struny do progu, tylko delikatnie ją dotknij).
 • Porównaj ją z harmoniczną na siódmym progu struny A5. Dźwięki powinny być identyczne.
 • Powtórz ten proces dla pozostałych par strun.

4. Strojenie w kontekście akordów

Jednym z praktycznych sposobów sprawdzenia, czy gitara jest dobrze nastrojona, jest zagranie kilku podstawowych akordów. Spróbuj zagrać akordy G-dur, C-dur i D-dur. Jeśli brzmią one czysto i harmonijnie, gitara jest prawdopodobnie dobrze nastrojona. Jeżeli któryś z akordów brzmi fałszywie, może to oznaczać, że jedna lub więcej strun wymaga dostrojenia.

5. Użycie kamertonu

Kamerton jest narzędziem generującym dźwięk A (440 Hz), który może służyć jako punkt odniesienia do strojenia struny A5. Aby to zrobić:

 • Uderz kamerton, aby wydał dźwięk.
 • Nastrój strunę A5, aby brzmiała jak dźwięk kamertonu.
 • Następnie dostrój pozostałe struny metodą piątego progu.

Każda z tych metod ma swoje zalety i może być stosowana w zależności od sytuacji i dostępnych narzędzi. Regularne strojenie gitary i sprawdzanie jej nastrojenia przed każdą sesją gry pozwala utrzymać instrument w najlepszej kondycji i zapewnia przyjemność z grania.

Joyo JT-202 Pro BK - tuner elektroniczny

Joyo JT-202 Pro BK - tuner elektroniczny

Kup teraz

Na jakie dźwięki nastroić gitarę?

Standardowe strojenie gitary składa się z sześciu strun, które stroi się do następujących dźwięków (od najgrubszej struny do najcieńszej):

 • E (struna 6, najgrubsza)
 • A (struna 5)
 • D (struna 4)
 • G (struna 3)
 • B (struna 2)
 • E (struna 1, najcieńsza)

Oprócz standardowego strojenia, istnieje wiele alternatywnych strojeń, które są używane w różnych stylach muzycznych. Oto kilka przykładów:

 • Drop D: D-A-D-G-B-E: Używane w rocku i metalu. Struna E6 jest obniżona do D.
 • DADGAD: D-A-D-G-A-D: Popularne w muzyce folkowej i celtyckiej.
 • Open G: D-G-D-G-B-D: Używane w grze na slide oraz w bluesie i rocku.
 • Open D: D-A-D-F#-A-D: Popularne w grze na slide i w muzyce folkowej.

Każde z tych strojeń ma swoje unikalne brzmienie i jest używane do osiągnięcia specyficznych efektów dźwiękowych. Warto eksperymentować z różnymi strojeniami, aby znaleźć to, które najlepiej pasuje do twojego stylu gry i rodzaju muzyki, jaką chcesz grać.

Strojenie gitary jest podstawową umiejętnością każdego gitarzysty. Znajomość standardowego strojenia oraz różnych alternatywnych strojeń pozwala na większą wszechstronność i kreatywność w grze na instrumencie. Regularne strojenie i dbanie o instrument zapewni, że gitara zawsze będzie brzmiała czysto i harmonijnie.

Tuner Ibanez BIGMINI podłogowy

Tuner Ibanez BIGMINI podłogowy

Kup teraz

Podsumowanie

Strojenie gitary to podstawowa umiejętność, którą powinien opanować każdy gitarzysta, niezależnie od poziomu zaawansowania. Dzięki odpowiednim narzędziom, takim jak tuner elektroniczny, proces ten staje się szybki, prosty i precyzyjny. Używanie tunera pozwala na dokładne dostrojenie każdej struny, co gwarantuje czyste i harmonijne brzmienie gitary. Regularne strojenie jest kluczowe dla utrzymania instrumentu w najlepszym stanie, co bezpośrednio przekłada się na przyjemność z grania.

Pamiętaj, że dobrze nastrojona gitara to podstawa udanej sesji muzycznej. Niezależnie od tego, czy grasz dla siebie, czy występujesz przed publicznością, nastrojony instrument zapewni Ci pewność siebie i sprawi, że Twoja muzyka będzie brzmiała najlepiej jak to możliwe. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogły Ci w opanowaniu tej ważnej umiejętności i że teraz strojenie gitary stanie się dla Ciebie łatwą i przyjemną rutyną.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 755 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
Obsługa super. Miałem kilka dodatkowych pytań. Pani bez problemu poszła na magazyn sprawdziła o co prosiłem i szybko oddzwoniła, udzielając pełnej odpowiedzi.
2024-06-04
Szybką i bezproblemowa obsługa zamówienia.
pixel