Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wprowadzenie do chwytów ukulele

2024-01-08
Wprowadzenie do chwytów ukulele

Chwyty ukulele są kluczowym elementem gry na tym popularnym instrumencie. Dzięki nim możemy wydobyć z ukulele różnorodne dźwięki i akordy, które pozwalają nam grać ulubione piosenki. W kolejnych sekcjach tego artykułu omówimy podstawowe chwyty dla początkujących, zestaw akordów, strojenie i stroje ukulele, a także materiały do nauki, diagramy i schematy chwytów.

Podstawowe chwyty ukulele dla początkujących

Podstawowe chwyty ukulele są niezbędne dla każdego, kto chce zacząć swoją przygodę z tym instrumentem. Opanowanie podstaw pozwoli Ci na swobodne granie prostych piosenek i dalsze rozwijanie swoich umiejętności. Warto zacząć od łatwych chwytów ukulele, które nie wymagają dużego wysiłku i pozwalają na szybkie osiągnięcie pierwszych sukcesów.

Przykłady łatwych chwytów na ukulele to:

 • C (C-dur) - palec wskazujący na 3. progu 1. struny
 • Am (A-moll) - palec środkowy na 2. progu 4. struny
 • F (F-dur) - palec wskazujący na 1. progu 2. struny, palec środkowy na 2. progu 4. struny
 • G (G-dur) - palec wskazujący na 2. progu 3. struny, palec środkowy na 2. progu 1. struny, palec serdeczny na 3. progu 2. struny

Opanowanie podstaw gry na ukulele pozwoli Ci na swobodne eksperymentowanie z różnymi akordami i technikami. W miarę jak będziesz się rozwijać, warto poznać kolejne chwyty, które pozwolą Ci na granie bardziej zaawansowanych utworów. Pamiętaj, że regularne ćwiczenia są kluczem do sukcesu, a opanowanie podstawowych chwytów ukulele stanowi solidne fundamenty dla dalszego rozwoju. Nuty na ukulele dla początkujących znajdziesz między innymi w wielu śpiewnikach, które mogą być bardzo pomocne w nauce gry.

Absonic Ukulele dla każdego - Szkoła gry Krzysztof Błaś

Ukulele Koncertowe Cascha Carbon Fibre Set White HH 2286

Białe ukulele koncertowe przypominające gitarę elektryczną w zestawie z paskiem i kostkami.

Kup teraz

Zestaw akordów ukulele

Zestaw akordów ukulele to zbiór wszystkich podstawowych chwytów, które warto poznać, aby móc swobodnie grać na tym instrumencie. Opanowanie podstawowego zestawu chwytów pozwoli Ci na wykonywanie większości piosenek i dalsze rozwijanie swoich umiejętności. Warto zaznajomić się z wszystkimi podstawowymi akordami, aby móc swobodnie eksperymentować z różnymi utworami i technikami gry.

Oto przykłady podstawowych akordów ukulele:

 • C (C-dur)
 • Am (A-moll)
 • F (F-dur)
 • G (G-dur)
 • Dm (D-moll)
 • Em (E-moll)
 • A (A-dur)
 • E (E-dur)
 • D (D-dur)
 • Bm (B-moll)
 • Gm (G-moll)
 • Cm (C-moll)

Warto również poznać bardziej zaawansowane akordy, takie jak:

 • 7 (siódemki) - np. C7, G7, D7
 • dim (zmniejszone) - np. Cdim, Gdim, Ddim
 • aug (zwiększone) - np. Caug, Gaug, Daug
 • sus (zawieszone) - np. Csus, Gsus, Dsus

W miarę jak będziesz się rozwijać, warto poznać kolejne chwyty i nuty na ukulele dla początkujących, które pozwolą Ci na granie bardziej zaawansowanych utworów. Pamiętaj, że regularne ćwiczenia są kluczem do sukcesu, a opanowanie podstawowych chwytów ukulele stanowi solidne fundamenty dla dalszego rozwoju.

Warto również zwrócić uwagę na to, że różne rodzaje ukulele (sopranowe, koncertowe, tenorowe, barytonowe) mogą mieć nieco różne chwyty, dlatego warto zaznajomić się z chwytami odpowiednimi dla swojego instrumentu.

Arrow PB10 B2 Soprano Blue ukulele sopranowe

Zestaw ukulele sopranowe niebieskie z pokrowcem + akcesoria Arrow PB10 B2 Soprano Blue

Zestaw ukulele sopranowego z chwytami na ukulele i tunerem elektrycznym.

Kup teraz

Strojenie i stroje ukulele

Strojenie ukulele to kluczowy element gry na tym instrumencie, który wpływa na jakość dźwięku i ogólną satysfakcję z gry. Właściwe strojenie pozwala na uzyskanie harmonijnych dźwięków i lepsze brzmienie akordów. Istnieje kilka strojów ukulele, które można wykorzystać w zależności od preferencji i rodzaju muzyki, którą chcemy zagrać.

Podstawowy strój ukulele, zwany również strojem C, to G-C-E-A. W tym stroju struny są nastrojone kolejno od najwyższej do najniższej:

 • G (sol)
 • C (do)
 • E (mi)
 • A (la)

Inne popularne stroje ukulele to:

 • Strój D (A-D-F#-B) - często stosowany w muzyce hawajskiej
 • Strój B (F#-B-D#-G#) - rzadziej spotykany, ale ciekawy dla eksperymentowania z brzmieniem
 • Strój G (D-G-B-E) - zbliżony do stroju gitary, często stosowany na ukulele barytonowym

Warto zaznaczyć, że różne rodzaje ukulele (sopranowe, koncertowe, tenorowe, barytonowe) mogą wymagać nieco innych strojów, dlatego warto zaznajomić się z odpowiednimi strojami dla swojego instrumentu.

Do strojenia ukulele można użyć różnych narzędzi, takich jak:

 • Stroik elektroniczny - najbardziej precyzyjne i łatwe w użyciu narzędzie do strojenia
 • Aplikacja na smartfona - dostępne są różne aplikacje do strojenia ukulele, które można zainstalować na swoim telefonie
 • Strojenie na słuch - dla bardziej zaawansowanych muzyków, którzy potrafią rozpoznać dźwięki i nastroić instrument na podstawie słuchu

Regularne strojenie ukulele jest niezbędne dla utrzymania właściwego brzmienia instrumentu. Warto zwrócić uwagę na to, że nowe struny mogą się rozstrajać częściej, dlatego warto stroić ukulele przed każdym graniem, zwłaszcza na początku swojej przygody z tym instrumentem.

Stroik PW-CT-22 D'addario do ukulele

PW-CT-22 D'addario tuner do ukulele

Stroik do ukulele z klipsem do otworów akustycznych. 

Kup teraz

Ukulele + akcesoria Arrow PB10 NT Soprano Natural Dark SET

Ukulele + akcesoria Arrow PB10 NT Soprano Natural Dark SET

Ukulele sopranowe w zestawie ze strunami, pokrowcem, paskiem, kostkami oraz akordami do ukulele.

Kup teraz

Książki i materiały do nauki chwytów ukulele

Wybór odpowiedniej książki akordy ukulele może znacznie ułatwić naukę gry na tym instrumencie. Dobre materiały edukacyjne pomogą zrozumieć podstawy teorii muzyki, nauczyć się czytać diagramy chwytów oraz opanować różne techniki gry. Poniżej przedstawiamy kilka rekomendacji książek oraz innych materiałów do nauki chwytów ukulele.

1. "Ukulele dla każdego - szkoła gry" - autor: Krzysztof Błaś

Jest to doskonała książka ukulele dla wszystkich, którzy pragną szybko nauczyć się grać na ukulele, oferująca klarowne instrukcje i inspirujące podejście do nauki. Książka, napisana przez doświadczonego gitarzystę, prowadzi czytelnika przez kolejne etapy nauki, począwszy od podstaw aż po zaawansowane techniki gry.

Absonic Ukulele dla każdego - Szkoła gry Krzysztof Błaś

Absonic Ukulele dla każdego - Szkoła gry Krzysztof Błaś

Idealny przewodnik do nauki gry na ukulele.

Kup teraz

2. "Chwyty na ukulele - 240 diagramów" - autor: wydawnictwo Absonic

Ta książka diagramy chwyty ukulele to kompaktowy poradnik, który otwiera bramy do świata ukulele dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania muzycznego. Zawiera 240 diagramów najpopularniejszych akordów, ułatwiając opanowanie różnorodnych chwytów i umożliwiając kreatywne eksplorowanie brzmienia ukulele.

Chwyty na ukulele Książeczka 240 diagramów

Chwyty na ukulele Książeczka 240 diagramów

Najpotrzebniejsze chwyty na ukulele do nauki gry w jednej książeczce.

Kup teraz

3. "Piosenki i zabawy z ukulele z chwytami, diagramami i rysunkami bicia" - autor: Grzegorz Templin

Jest to unikalna książka ukulele dla wszystkich, którzy pragną opanować grę na ukulele w sposób przyjemny i kreatywny. Zbiorowa przyjemność z muzyki staje się dostępna dzięki piosenkom, chwytom, diagramom i zabawom, tworząc inspirujące doświadczenie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy.

Piosenki i zabawy z ukulele z chwytami, diagramami i rysunkami bicia

Książka dzięki której nauczysz się grać na ukulele w prosty i przyjemny sposób.

Kup teraz

Oprócz książek, warto również skorzystać z innych materiałów edukacyjnych, takich jak kursy online, lekcje na YouTube czy aplikacje na smartfony. Ważne jest, aby wybrać materiały dostosowane do swojego poziomu zaawansowania oraz preferencji nauki. Pamiętaj, że regularne ćwiczenia i systematyczność są kluczem do sukcesu w nauce gry na ukulele.

Jeśli zastanawiasz się, jakie ukulele kupić i jakie modele warto rozważyć w 2024 roku, zajrzyj na nasz wpis na blogu, z którego dowiesz się wszystkich najpotrzebniejszych informacji. 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 749 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
Wszystko sprawnie i z kulturą.Ok.
2024-06-07
Polecam
pixel