Darmowa dostawa od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jakie są efekty gitarowe?

2024-06-21
Jakie są efekty gitarowe?

Do czego służy efekt gitarowy?

Efekt gitarowy służy do modyfikacji dźwięku wydobywanego z gitary elektrycznej (lub akustycznej wyposażonej w odpowiedni przetwornik). Dzięki efektom gitarowym można uzyskać różnorodne brzmienia, które wzbogacają i urozmaicają muzykę. Efekty te mogą wpływać na różne aspekty dźwięku, takie jak ton, dynamika, czas trwania, czy przestrzenność. Efekt gitarowy to swego rodzaju „kostka”, którą podłącza się między gitarą elektrycznąwzmacniaczem lub combem gitarowym. Po włączeniu, kostka ta przetwarza sygnał wychodzący z gitary, tak aby dźwięk wychodzący z głośnika był wzbogacony o różnorodne efekty dźwiękowe.

Jakie kupić efekty gitarowe?

RADA DLA POCZĄTKUJĄCYCH: Można grać na gitarze elektrycznej bez efektu gitarowego, ale wówczas jej brzmienie jest zbliżone do gitary akustycznej, co nie oddaje pełni możliwości i charakterystycznego dźwięku gitary elektrycznej. Efekty gitarowe są kluczowe dla uzyskania typowego, bogatego i zróżnicowanego brzmienia, które jest znakiem rozpoznawczym gitary elektrycznej.

Podstawowe efekty gitarowe

efekt gitarowy chorus

Chorus imituje wspólne granie kilku instrumentów poprzez dodanie lekko zmienionej kopii sygnału gitary, co nadaje dźwiękowi przestrzenność i bogactwo, opierając się na interferencji fal dźwiękowych oraz modulacji częstotliwości.

Kup teraz

efekt gitarowy overdrive

Overdrive naśladuje dźwięk "rozgrzanego" wzmacniacza lampowego, nadając gitarze elektrycznej szorstkie brzmienie, które reaguje na technikę gry i ustawienia głośności, a jego celem jest uzyskanie dynamicznego brzmienia jak przy mocno rozkręconym wzmacniaczu.

Kup teraz

efekt gitarowy distortion

Distortion to zaawansowane zniekształcenie dźwięku, które nadaje gitarze agresywne brzmienie z dłuższym pogłosem, idealne dla stylów metalowych, powszechnie używane w rocku i metalu do uzyskania silnych, przesterowanych dźwięków.

Kup teraz

efekt gitarowy phaser

Phaser to efekt gitarowy, który zmienia głośność wybranego zakresu częstotliwości i dodaje fazowo przesuniętą kopię sygnału, tworząc efekt "oddychania", kluczowy w wielu gatunkach muzycznych, z możliwością dostosowania intensywności za pomocą parametrów takich jak Rate, Depth i Feedback.

Kup teraz

efekt gitarowy tremolo

Tremolo, jeden z najstarszych efektów gitarowych często wbudowywany w wzmacniacze Vox i Fender, modulując regularnie głośność sygnału, tworzy drżące brzmienie bez zmiany charakteru czy wysokości dźwięku, dodając wyrazistości i głębi przy użyciu różnych technologii, takich jak analogowe układy, diody LED i cyfrowe procesory sygnału (DSP).

Kup teraz

efekt gitarowy reverb

Reverb, popularny od połowy lat 70. i często wbudowany w wzmacniacze gitarowe, dodaje dźwiękowi przestrzenności poprzez symulację naturalnego odbicia dźwięku od otaczających powierzchni, nadając gitarze głębię i wrażenie gry w większym akustycznym środowisku.

Kup teraz

efekt gitarowy delay

Delay, pojawiający się od lat 50. i popularny dzięki modelowi EHX Memory Man z połowy lat 70., tworzy echa powtarzające się z opóźnieniem, stopniowo zmniejszając głośność i dodając dźwiękowi głębi i przestrzeni, od subtelnych pogłosów po intensywne wielokrotne echo.

Kup teraz

efekt gitarowy wah

Wah-wah, zwany "kaczką" przez gitarzystów, tworzy "kwaczący" dźwięk przez naciskanie pedału, modulując zakres częstotliwości i pozwalając na precyzyjne kształtowanie dźwięku podczas gry, co dodaje ekspresji i dynamiki.

Kup teraz

efekt gitarowy looper

Looper to efekt gitarowy popularny wśród solistów, pozwalający na nagrywanie i odtwarzanie pętli dźwiękowych, co umożliwia grę melodii lub śpiewanie na ich tle, tworząc warstwową teksturę dźwiękową w czasie rzeczywistym.

Kup teraz

efekt gitarowy flanger

Flanger to efekt gitarowy, który łączy oryginalny sygnał z jego krótko opóźnioną kopią, tworząc "szumy" i "falowania" w dźwięku, z parametrami jak czas opóźnienia, modulacja, feedback i depth, popularny w rocku i metalu.

Kup teraz

efekt gitarowy booster

Booster to efekt gitarowy, który zwiększa głośność wyjściową gitary bez przesterowania, wzmacniając sygnał dla czystego, wyrazistego dźwięku, idealny do podkreślenia solówek i riffów oraz poprawy dynamiki brzmienia.

Kup teraz

efekt gitarowy preamp

Preamp gitarowy wzmacnia słaby sygnał z gitary do poziomu liniowego przed przesłaniem go do wzmacniacza mocy, kształtując brzmienie, regulując efekty takie jak przester, minimalizując straty sygnału i szumy oraz poprawiając dynamikę dźwięku.

Kup teraz

efekt gitarowy noise gate

Noise Gate, czyli bramka szumów, przepuszcza sygnał audio tylko powyżej określonego progu głośności, eliminując szumy i zakłócenia, szczególnie przy efektach zniekształcających, i jest powszechnie stosowana w nagraniach oraz przez muzyków rockowych.

Kup teraz

ir loader efekt gitarowy

IR Loader (Impulse Response Loader) to efekt gitarowy symulujący akustyczne właściwości różnych przestrzeni i kolumn gitarowych za pomocą impulsowych odpowiedzi (IR), wzbogacając brzmienie gitary.

Kup teraz

efekt gitarowy compressor

Compressor to efekt gitarowy wyrównujący poziom głośności sygnału, automatycznie zmniejszając głośność przy zbyt głośnym sygnale i zwiększając ją przy cichszym, co zapewnia spójne brzmienie.

Kup teraz

Jakie akcesoria do gitary elektrycznej?

Kupując efekt gitarowy, warto również zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Najważniejsze z nich to kable do łączenia efektów. Sprawdź także, czy efekt jest wyposażony w zasilacz lub czy wymaga standardowej baterii 9V. Jeśli planujesz używać kilku efektów jednocześnie, multizasilacz umożliwiający zasilanie kilku urządzeń naraz będzie bardzo pomocny. Przy większej liczbie efektów warto także zainwestować w pedalboard, który pozwala na zamocowanie i uporządkowanie efektów, zapewniając ich gotowość do użycia i właściwe połączenie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na nasze wpisy blogowe!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 790 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-14
Szybka wysyłka.
2024-07-08
Polecam sprzedającego.
pixel