Darmowa dostawa od 199,00 zł

Czym stroimy gitarę elektryczną?

2024-05-08
Czym stroimy gitarę elektryczną?

Jak sprawdzić czy gitara elektryczna jest nastrojona? 

Sprawdzanie, czy gitara elektryczna jest właściwie nastrojona, może być przeprowadzone za pomocą elektronicznego tunera, który jest jednym z najdokładniejszych narzędzi do tej czynności. Tuner może przybierać formę aplikacji mobilnej, małego urządzenia przenośnego, czy też części efektu gitarowego w postaci pedału. Wszystkie te warianty działają na podobnej zasadzie: gitara jest podłączana do tunera, a muzyk gra na każdej strunie pojedynczo. Tuner analizuje częstotliwość drgań struny i na wyświetlaczu pokazuje, czy ton jest zbyt niski, zbyt wysoki, czy też idealnie dopasowany. Używanie tunera jest szczególnie pomocne dla początkujących, którzy mogą nie mieć jeszcze wyćwiczonego słuchu muzycznego do strojenia na ucho.

Strojenie gitary elektrycznej

Czym stroimy gitarę elektryczną? 

Strojenie gitary elektrycznej jest kluczowym elementem przygotowania do gry, umożliwiającym uzyskanie właściwego dźwięku i harmonii. Istnieje kilka metod i narzędzi, które mogą być użyte do strojenia gitary elektrycznej:

  1. Tuner elektroniczny (stroik): Najpopularniejszym i najdokładniejszym sposobem strojenia gitary elektrycznej jest użycie tunera chromatycznego. Tunery te mogą być w formie niewielkiego urządzenia przenośnego, aplikacji na telefon czy jako część efektu gitarowego w postaci pedału. Tunery te mogą być wyposażone w mikrofon do odbierania dźwięku akustycznie lub wejście, do którego można podłączyć gitarę za pomocą kabla. Tuner pokazuje, czy dana struna jest strojona zbyt wysoko, zbyt nisko, czy w sam raz, co znacznie ułatwia precyzyjne strojenie.
  2. Aplikacje do strojenia: Dla osób, które preferują wygodę, dostępne są aplikacje na smartfony i tablety, które działają jako tunery. Używają one wbudowanego w urządzeniu mikrofonu do analizy dźwięku i pokazania, jak należy dostroić struny.
  3. Strojenie na ucho: Dla bardziej doświadczonych muzyków możliwe jest również strojenie gitary „na ucho” bez użycia narzędzi. Ta metoda polega na strojeniu jednej struny względem innej, używając znanych interwałów muzycznych. Na przykład, przy założeniu, że struna E jest już nastrojona, można dostrajać pozostałe struny, wykorzystując piąty próg każdej struny, aby uzyskać dźwięk następnej struny otwartej (z wyjątkiem strojenia struny B, gdzie używa się czwartego progu).

Dokładne strojenie jest niezbędne do tego, aby gitara elektryczna brzmiała poprawnie, dlatego warto inwestować w dobry stroik i regularnie sprawdzać strojenie gitary przed każdym graniem.

Strojenie gitary elektrycznej

Co ile powinno się stroić gitarę elektryczną?

Częstotliwość strojenia gitary elektrycznej zależy od wielu czynników, w tym od intensywności gry, warunków atmosferycznych, jakości strun i stabilności instrumentu. Gitara elektryczna, jak każdy instrument muzyczny, wymaga regularnego strojenia, aby utrzymać optymalne brzmienie i intonację.

Zasadniczo, dobrze jest stroić gitarę każdorazowo przed rozpoczęciem grania. To szczególnie ważne w przypadkach, kiedy gitara była transportowana, przechowywana w miejscu o różnych temperaturach lub wilgotności, co może wpływać na napięcie i elastyczność strun. Nawet normalna gra może powodować rozstrojenie, szczególnie podczas używania technik takich jak bending strun czy wibrato. Zmiany w napięciu strun mogą również wystąpić w miarę naturalnego rozciągania się nowych strun po ich założeniu. Dlatego też, po wymianie strun, może być konieczne częstsze strojenie na przestrzeni pierwszych kilku dni, aż struny się "ustabilizują".

Zawodowi muzycy, którzy regularnie grają koncerty, często stroją swoje gitary tuż przed występem oraz nawet w trakcie, jeśli jest to konieczne. W domowych warunkach, jeżeli gitara jest przechowywana w stabilnych warunkach i nie jest intensywnie używana, może wystarczyć strojenie raz na kilka dni lub nawet raz w tygodniu. Ważne jest, aby zawsze sprawdzać strojenie przed nagraniem, gdyż nawet niewielkie rozstrojenie może wpłynąć na jakość dźwięku.

Pamiętanie o regularnym strojeniu jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego brzmienia gitary elektrycznej. Strojenie to nie tylko techniczna konieczność, ale także element pielęgnacji instrumentu, który wpływa na komfort gry i zadowolenie z własnych umiejętności muzycznych.

Strojenie gitary elektrycznej

Jaki tuner chromatyczny do gitary elektrycznej?

Wybór tunera chromatycznego do gitary elektrycznej może znacząco wpłynąć na jakość i łatwość strojenia instrumentu. Oto cztery różne modele dostępne w sklepie Dogitary.pl, które mogą spełnić różne potrzeby i preferencje gitarzystów:

  • D'Addario Eclipse Headstock (PW-CT-17BK) – Jest to kompaktowy i łatwy w użyciu tuner klipsowy, który można przymocować bezpośrednio do główki gitary. Jego wyświetlacz jest łatwo czytelny, co jest dużą zaletą w różnych warunkach oświetleniowych. Tuner jest bardzo precyzyjny i dyskretny, co czyni go idealnym wyborem dla gitarzystów ceniących sobie szybkość i dyskrecję podczas strojenia.

 

Tuner chromatyczny

Stroik, tuner do gitary PW-CT-17BK D'addario Eclipse Headstock

Kup teraz

  • Fishman FT-20 – To również tuner klipsowy, który jest ceniony za swoją wytrzymałość i dokładność. Fishman jest marką znaną z wysokiej jakości elektroniki gitarowej, a model FT-20 zapewnia szybkie i dokładne strojenie, co jest kluczowe zwłaszcza podczas koncertów lub sesji nagraniowych.
Tuner chromatyczny Fishman FT-20

Tuner chromatyczny Fishman FT-20

Kup teraz

  • Ortega OETRC – Ten tuner jest przeznaczony nie tylko do gitar, ale również do ukulele, co czyni go wszechstronnym narzędziem dla multiinstrumentalistów. Posiada wyraźny, kolorowy wyświetlacz, który ułatwia szybkie strojenie w różnych warunkach świetlnych.
Tuner do gitary i ukulele Ortega OETRC

Tuner do gitary i ukulele Ortega OETRC

Kup teraz

  • Nux NTU-3 Flow Tune (niebieski) – Jest to tuner chromatyczny, który wyróżnia się nowoczesnym designem i intuicyjną obsługą. Jego jasny wyświetlacz LED oraz szybka reakcja na zmiany tonacji struny sprawiają, że jest to narzędzie niezwykle przyjazne użytkownikowi, szczególnie w środowiskach o słabym oświetleniu.
NUX NTU-3 Flow Tune

Stroik, tuner do gitary NUX NTU-3 Flow Tune niebieski

Kup teraz

Podsumowanie

Podsumowując, odpowiednie strojenie gitary elektrycznej jest nieodzownym elementem, który zapewnia najlepsze brzmienie i maksymalny komfort gry. Bez względu na to, czy jesteś profesjonalnym muzykiem, czy początkującym gitarzystą, wybór dobrego tunera chromatycznego może znacząco ułatwić i przyspieszyć proces strojenia. Modele tunera jak D'Addario Eclipse, Fishman FT-20, Ortega OETRC, czy Nux NTU-3 Flow Tune, oferowane przez Dogitary.pl, zapewniają szeroki zakres opcji dostosowanych do różnych potrzeb i preferencji. Każdy z tych tunerów charakteryzuje się precyzją, łatwością w użyciu oraz dodatkowymi funkcjami, które pomogą utrzymać Twoją gitarę w idealnej kondycji strojenia. Regularne i dokładne strojenie nie tylko zwiększa przyjemność z gry, ale również pozwala na pełne wykorzystanie potencjału muzycznego Twojego instrumentu.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 707 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
bardzo szybka i sprawna obsługa
2024-05-10
Szybkie zamówienie, szybko dostarczone.
pixel