Darmowa dostawa od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Diagramy chwytów ukulele

2024-01-10
Diagramy chwytów ukulele

Czym są diagramy chwytów ukulele?

Diagramy chwytów to graficzne przedstawienie sposobu ułożenia palców na gryfie ukulele, które ułatwiają naukę i zapamiętywanie poszczególnych akordów. Każdy schemat akordów składa się z kilku elementów, takich jak linie pionowe i poziome, oznaczające struny i progi, oraz kropki, które wskazują miejsce, w którym należy umieścić palce. W tej sekcji omówimy, jak czytać i korzystać z diagramów chwytów ukulele oraz przedstawimy przykłady diagramów najpopularniejszych chwytów.

Aby zrozumieć, jak czytać diagram akordu, warto wiedzieć, że linie pionowe reprezentują struny ukulele (od lewej: G, C, E, A), a linie poziome to progi. Kropki na przecięciu linii wskazują, gdzie należy umieścić palce na gryfie, a liczby nad kropkami informują, którym palcem należy przytrzymać daną strunę. Jeśli na schemacie znajduje się "X" nad struną, oznacza to, że nie należy jej brzmieć podczas grania akordu.

Przykłady diagramów najpopularniejszych chwytów ukulele:

C (C-dur)

Diagram tego akordu pokazuje, że należy umieścić trzeci palec na trzecim progu czwartej struny (A), a pozostałe struny brzmieć otwarte.

G (G-dur)

W przypadku akordu G-dur, należy umieścić pierwszy palec na drugim progu trzeciej struny (E), drugi palec na drugim progu pierwszej struny (G) oraz trzeci palec na trzecim progu drugiej struny (C).

Am (A-moll)

Diagram akordu A-moll pokazuje, że wystarczy umieścić drugi palec na drugim progu czwartej struny (A), a pozostałe struny brzmieć otwarte.

F (F-dur)

Aby zagrać akord F-dur, należy umieścić pierwszy palec na pierwszym progu drugiej struny (E) oraz drugi palec na drugim progu czwartej struny (A).

Opanowanie czytania diagramów chwytów oraz schematów akordów jest kluczowe dla efektywnej nauki gry na ukulele. Dzięki nim szybko nauczysz się nowych chwytów i będziesz mógł swobodnie eksperymentować z różnymi akordami podczas gry.

Ukulele - Piosenki na 2 chwyty Śpiewnik Grzegorz Templin

Ukulele - Piosenki na 2 chwyty Śpiewnik Grzegorz Templin

Książka ukulele, która uczy różnych rytmów i uderzeń na podstawie 26 popularnych piosenek.

Kup teraz

Znajomość i nauka podstawowych akordów ukulele

Znajomość podstawowych akordów jest kluczowa dla każdego początkującego muzyka, który chce nauczyć się gry na ukulele. Dzięki opanowaniu podstawowych chwytów, będziesz mógł zagrać wiele popularnych piosenek i z łatwością eksperymentować z różnymi kombinacjami akordów. W tej sekcji przedstawimy tablicę podstawowych akordów oraz porady dotyczące nauki gry ukulele z wykorzystaniem YouTube.

Przykładowa tablica podstawowych akordów na ukulele może obejmować następujące chwyty:

 • C (C-dur)
 • G (G-dur)
 • Am (A-moll)
 • F (F-dur)
 • Dm (D-moll)
 • Em (E-moll)
 • A (A-dur)
 • E (E-dur)
 • D (D-dur)
 • Bm (B-moll)

Warto zaznaczyć, że opanowanie tych podstawowych akordów pozwoli Ci zagrać wiele popularnych piosenek, które często opierają się na prostych kombinacjach chwytów.

Ukulele koncertowe ananas Ortega RUPA5

Ukulele koncertowe ananas Ortega RUPA5

Unikalne ukulele koncertowe kształtem przypominające ananas.

Kup teraz

Jeśli chodzi o naukę gry ukulele z wykorzystaniem YouTube, istnieje wiele kanałów i filmów instruktażowych, które pomogą Ci opanować podstawowe akordy oraz techniki gry. Oto kilka wskazówek, jak efektywnie korzystać z YouTube w nauce gry na ukulele:

 1. Znajdź kanały i filmy instruktażowe, które są dedykowane początkującym – takie materiały zazwyczaj tłumaczą podstawowe zagadnienia w przystępny sposób.
 2. Praktykuj regularnie, śledząc filmy instruktażowe – postaraj się ćwiczyć codziennie, nawet jeśli masz tylko kilkanaście minut wolnego czasu.
 3. Skorzystaj z komentarzy pod filmami – często znajdziesz tam dodatkowe wskazówki i odpowiedzi na pytania innych uczących się.
 4. Ustal sobie cele i śledź swoje postępy – na przykład, postaraj się opanować jeden nowy akord tygodniowo.

Podsumowując, znajomość podstawowych akordów jest niezbędna dla każdego, kto chce nauczyć się gry na ukulele. Dzięki opanowaniu podstawowych chwytów oraz korzystaniu z tablicy podstawowych akordów i materiałów dostępnych na YouTube, szybko zaczniesz grać swoje ulubione piosenki i rozwijać swoje umiejętności muzyczne.

Różne typy ukulele i ich chwyty

Na rynku dostępnych jest kilka typów ukulele, które różnią się między sobą rozmiarem, brzmieniem oraz chwytami. W tej sekcji omówimy najpopularniejsze rodzaje ukulele, takie jak ukulele sopranowe, koncertowe, tenorowe, barytonowe oraz ukulele durowe.

Ukulele sopranowe - to najmniejszy i najbardziej klasyczny typ ukulele. Jego chwyty są takie same jak w przypadku większych ukulele, jednak ze względu na mniejszy rozmiar, niektóre osoby mogą mieć trudności z wykonywaniem bardziej skomplikowanych chwytów.

Ukulele sopranowe Baton Rouge V4-S Sun

Ukulele sopranowe Baton Rouge V4-S Sun

Wysokiej jakości ukulele sopranowe z mahoniowym pudłem rezonansowym.

Kup teraz

Ukulele koncertowe - jest nieco większe od ukulele sopranowego, co sprawia, że chwyty są łatwiejsze do wykonania. Brzmienie tego instrumentu jest również nieco pełniejsze i głębsze niż w przypadku ukulele sopranowego.

Ukulele koncertowe z pokrowcem Ortega RFU11Z

Ukulele koncertowe z pokrowcem Ortega RFU11Z

To ukulele koncertowe cechuje się wyjątkowym brzmieniem dzięki drewnu zebrawood.

Kup teraz

 

Ukulele tenorowe - posiada jeszcze większy korpus i dłuższą menzurę, co przekłada się na bogatsze brzmienie oraz większy zakres dźwięków. Chwyty na ukulele tenorowym są takie same jak na mniejszych ukulele, jednak ze względu na większy rozmiar, mogą być wygodniejsze dla osób z większymi dłońmi.

Ukulele barytonowe - to największy typ ukulele, który charakteryzuje się głębokim i ciepłym brzmieniem. Chwyty na ukulele barytonowym różnią się od pozostałych typów ukulele, ponieważ są zbliżone do chwytów gitarowych. Dlatego osoby, które wcześniej grały na gitarze, mogą łatwiej przesiąść się na ukulele barytonowe.

Ukulele durowe - to ukulele, które są strojone w sposób umożliwiający grę w tonacji durowej. Chwyty na ukulele durowym są takie same jak na innych typach ukulele, jednak ze względu na inny strój, brzmienie akordów będzie się różnić.

Porównując chwytów na różnych typach ukulele, warto zauważyć, że chwyty na ukulele sopranowym, koncertowym i tenorowym są takie same, jednak różnią się one od chwytów na ukulele barytonowym. Dlatego, jeśli planujesz nauczyć się gry na ukulele, warto zastanowić się, który typ instrumentu będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, biorąc pod uwagę zarówno rozmiar, brzmienie, jak i chwyty.

Zmiana chwytów gitarowych na ukulele

Wiele osób, które zaczynają swoją przygodę z ukulele, wcześniej miało do czynienia z gitarą. Dlatego warto wiedzieć, jak dokonać zmiany chwytów gitarowych na ukulele. W tej sekcji przedstawimy poradnik na temat konwersji chwyty gitarowe na odpowiednie chwyty na ukulele.

Przede wszystkim warto zauważyć, że ukulele ma tylko cztery struny, podczas gdy gitara posiada ich sześć. Oznacza to, że niektóre chwyty gitarowe będą musiały zostać dostosowane do mniejszej liczby strun. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych chwytów gitarowych oraz ich odpowiedniki na ukulele:

C (durowy) - na gitarze: x32010, na ukulele: 0003

G (durowy) - na gitarze: 320003, na ukulele: 0232

D (durowy) - na gitarze: xx0232, na ukulele: 2220

A (durowy) - na gitarze: x02220, na ukulele: 2100

E (durowy) - na gitarze: 022100, na ukulele: 4442 (lub 1402)

Warto zwrócić uwagę, że niektóre chwyty gitarowe są łatwiejsze do wykonania na ukulele, ze względu na mniejszą liczbę strun. Jednakże, niektóre chwyty mogą być trudniejsze do przeniesienia, szczególnie te bardziej skomplikowane. W takim przypadku warto poszukać alternatywnych chwytów na ukulele, które będą brzmiały podobnie do oryginalnych chwytów gitarowych.

Podczas zmiany chwytów gitarowych na ukulele, ważne jest również zrozumienie, że ukulele ma inny strój niż gitara. Dlatego warto zapoznać się z różnicami w strojeniu obu instrumentów, aby lepiej zrozumieć, jak przenieść chwyty z jednego na drugi.

Podsumowując, przenoszenie chwyty gitarowe na ukulele może być łatwe dla niektórych chwytów, ale trudniejsze dla innych. Kluczem do sukcesu jest eksperymentowanie z różnymi chwytami, aż znajdziesz odpowiednie brzmienie na ukulele, które odpowiada oryginalnym chwytom gitarowym.

Ukulele flamenco - utwory na ukulele w stroju tradycyjnym i low G

Ukulele flamenco - utwory na ukulele w stroju tradycyjnym i low G

Książka ukulele, która pozwala odkryć piękno muzyki flamenco w różnych wariantach stroju.

Kup teraz

Najpopularniejsze cztery chwyty na ukulele

W tej sekcji skupimy się na najpopularniejszych czterech chwytach na ukulele, które są niezbędne dla każdego początkującego muzyka. Warto zacząć od nauki chwyty ukulele durowe, ponieważ są one podstawą większości piosenek. Oto cztery najważniejsze chwyty durowe na ukulele:

C (durowy) - 0003

G (durowy) - 0232

D (durowy) - 2220

A (durowy) - 2100

Te najpopularniejsze cztery chwyty na ukulele pozwalają na zagranie wielu piosenek, zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych graczy. Opanowanie tych chwytów jest kluczowe dla dalszego rozwoju umiejętności gry na ukulele.

Warto zwrócić uwagę, że chwyty ukulele durowe są zazwyczaj łatwiejsze do wykonania niż chwyty mollowe, co sprawia, że są one idealne dla początkujących. Dlatego warto zacząć od nauki tych czterech podstawowych chwytów, a następnie stopniowo wprowadzać kolejne akordy do swojego repertuaru.

Podczas nauki najpopularniejszych czterech chwytów na ukulele, warto również zwrócić uwagę na technikę gry. Poprawne ustawienie palców na progach oraz odpowiednie naciskanie strun są kluczowe dla uzyskania czystego brzmienia akordów. Dlatego warto poświęcić czas na doskonalenie techniki gry, aby móc swobodnie przechodzić między różnymi chwytami.

Podsumowując, nauka najpopularniejszych czterech chwytów na ukulele to doskonały punkt wyjścia dla każdego początkującego muzyka. Opanowanie tych podstawowych chwyty ukulele durowe pozwoli na zagranie wielu piosenek i dalsze rozwijanie umiejętności gry na tym instrumencie.

Klasyczne ukulele - zbiór łatwych opracowań muzyki klasycznej na ukulele z nutami uzupełnionymi tabulaturą

Klasyczne ukulele - zbiór łatwych opracowań muzyki klasycznej na ukulele z nutami uzupełnionymi tabulaturą

Zbiór łatwych opracowań muzyki klasycznej na ukulele.

Kup teraz

Akordy mollowe i durowe na ukulele

W poprzedniej sekcji omówiliśmy najpopularniejsze cztery chwyty na ukulele, które były akordami durowymi. Teraz skupimy się na akordach mollowych, które są równie ważne dla każdego, kto chce poszerzyć swoje umiejętności gry na ukulele. Akordy mollowe różnią się od akordów durowych brzmieniem - są bardziej smutne i melancholijne. Oto kilka podstawowych akordów molowych na ukulele:

Am (mollowy) - 2000

Em (mollowy) - 0432

Dm (mollowy) - 2210

Bm (mollowy) - 4222

Warto zauważyć, że akordy mollowe mogą być nieco trudniejsze do wykonania niż akordy durowe, zwłaszcza dla początkujących. Dlatego warto poświęcić czas na naukę i doskonalenie techniki gry, aby móc swobodnie przechodzić między różnymi akordami.

Porównując akordy mollowe i durowe, można zauważyć, że mają one różne brzmienie i nastrojowość. Akordy durowe są zazwyczaj bardziej wesołe i energetyczne, podczas gdy akordy mollowe mają smutniejszy i bardziej melancholijny charakter. Opanowanie obu rodzajów akordów pozwoli na zagranie większej liczby piosenek i lepsze wyrażanie emocji za pomocą muzyki.

Podsumowując, nauka akordów mollowych i durowych na ukulele jest kluczowa dla każdego, kto chce poszerzyć swoje umiejętności gry na tym instrumencie. Opanowanie podstawowych akordów molowych oraz durowych pozwoli na zagranie wielu piosenek i dalsze rozwijanie umiejętności gry na ukulele.

Zestaw ukulele sopranowe Ortega K2-68 Keiki ABS PEACE '68 SET z akcesoriami

Zestaw ukulele sopranowe Ortega K2-68 Keiki ABS PEACE '68 SET z akcesoriami

Kolorowe ukulele sopranowe z unikalnym wzorem w zestawie ze wszystkimi najpotrzebniejszymi akcesoriami.

Kup teraz

Opalcowania akordów i taby ukulele

W tej sekcji omówimy opalcowania akordów oraz taby ukulele, które są niezbędnymi narzędziami dla każdego, kto chce nauczyć się grać na tym instrumencie. Opalcowania akordów to sposób zapisu pozycji palców na gryfie ukulele, który pozwala na szybkie i łatwe odczytanie, jak zagrać dany akord. Taby ukulele, z kolei, to zapis nutowy, który pokazuje, które struny należy przycisnąć i na których progach, aby zagrać poszczególne dźwięki.

Opalcowania akordów na ukulele zazwyczaj przedstawiane są za pomocą diagramów, na których widoczne są struny, progi oraz pozycje palców. Przykładowo, opalcowanie akordu C można zapisać jako:

0003

Co oznacza, że należy przycisnąć trzeci próg na najniższej strunie (A), a pozostałe struny pozostawiamy otwarte.

Taby ukulele to zapis nutowy, który pozwala na łatwe odczytanie melodii i akordów. Taby ukulele przedstawiają struny i progi za pomocą cyfr, które wskazują, gdzie należy przycisnąć struny. Przykładowo, tabulatura melodii "Happy Birthday" może wyglądać tak:

0-2-0-4-2

5-5-4-2-7-5

Co oznacza, że należy zagrać kolejno: otwartą strunę G, drugi próg na strunie G, otwartą strunę G, czwarty próg na strunie G, drugi próg na strunie G, piąty próg na strunie C, piąty próg na strunie C, czwarty próg na strunie G, drugi próg na strunie G, siódmy próg na strunie E oraz piąty próg na strunie C.

Warto zaznaczyć, że zarówno opalcowania akordów, jak i taby ukulele są bardzo pomocne dla początkujących, którzy uczą się gry na ukulele. Pozwalają one na szybkie opanowanie podstawowych akordów i melodii, a także na łatwe zrozumienie, jak przejść między różnymi akordami i dźwiękami. Dlatego warto poświęcić czas na naukę czytania opalcowań akordów i tabów ukulele, aby móc swobodnie grać na tym instrumencie.

Masz już ukulele i potrzebujesz kupić do niego akcesoria? W naszym wpisie na blogu "Najpotrzebniejsze akcesoria do ukulele: jakie warto kupić?" znajdziesz kompleksowy poradnik, który pozwoli Ci wybrać odpowiednie akcesoria do Twojego ukulele. 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 803 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-20
Szybka i miła obsługa.
2024-07-16
Szybka dostawa, sprzęt zapakowany starannie i bezpiecznie. Polecam ! :)
pixel