Darmowa dostawa od 199,00 zł

Co to jest FRFR?

2024-05-07
Co to jest FRFR?

FRFR co to znaczy?

FRFR oznacza "Full Range Flat Response" i jest terminem używanym głównie w kontekście systemów nagłośnieniowych dla gitarzystów, w tym dla gitar akustycznych. Systemy FRFR mają na celu zapewnienie pełnego zakresu częstotliwości oraz płaskiej charakterystyki odpowiedzi częstotliwościowej, co oznacza, że dźwięk jest reprodukowany wiernie, bez dodawania lub odejmowania jakichkolwiek tonów. To idealne rozwiązanie dla gitarzystów, którzy chcą, aby ich naturalne brzmienie gitary było jak najwierniej oddane.

Kolumny FRFR są często wybierane przez gitarzystów używających nowoczesnych procesorów efektów lub modelerów wzmacniaczy, które dostarczają szeroki zakres tonów i efektów. Używając kolumny FRFR, gitarzysta może mieć pewność, że wszystkie niuanse i detale ustawień tych urządzeń zostaną dokładnie przekazane, co jest szczególnie ważne przy występach na żywo oraz w studiu nagraniowym.

Dla gitar akustycznych, korzystanie z systemów FRFR oznacza możliwość dokładnego oddania zarówno subtelności akustycznych tonów gitary, jak i szczegółów dodanych przez ewentualne efekty, takie jak reverb czy chorus. To sprawia, że kolumny FRFR są atrakcyjnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie autentyczność i jakość brzmienia na najwyższym poziomie.

Gitara akustyczna

Czym głośnik FRFR różni się od głośnika PA?

Głośniki FRFR (Full Range Flat Response) różnią się od głośników PA (Public Address) przede wszystkim przeznaczeniem i charakterystyką brzmieniową. Głośniki FRFR są zaprojektowane z myślą o zapewnieniu neutralnej, płaskiej charakterystyki częstotliwościowej, co oznacza, że dźwięk jest odtwarzany wiernie, bez kolorowania czy modyfikacji. Są one idealne do pracy z modelerami cyfrowymi, gdzie ważne jest precyzyjne odwzorowanie zróżnicowanych efektów i brzmień.

Z kolei głośniki PA są zaprojektowane do pracy w bardziej zróżnicowanych środowiskach i z różnego rodzaju dźwiękami. Ich głównym celem jest efektywne i głośne odtwarzanie szerokiego spektrum dźwięków do dużych zgromadzeń ludzi. Charakterystyka częstotliwościowa głośników PA nie zawsze jest płaska, co pozwala na lepsze dostosowanie do odtwarzania określonych typów muzyki lub głosów.

Również budowa i materiały użyte do produkcji tych dwóch typów głośników mogą się różnić. Głośniki FRFR często są wykonane z materiałów podobnych do tych, które znajdziemy w tradycyjnych wzmacniaczach gitarowych, jak brzozowa sklejka, co dodatkowo może wpływać na jakość brzmienia. Głośniki PA natomiast często korzystają z nowocześniejszych materiałów, które mogą być bardziej odporne na warunki zewnętrzne.

Podsumowując, choć głośniki FRFR i PA mogą być używane w podobnych kontekstach, ich konstrukcja, materiały oraz głównie charakterystyka brzmieniowa są dostosowane do zupełnie różnych potrzeb. Głośniki FRFR są dedykowane dla muzyków i inżynierów dźwięku poszukujących wiernego odwzorowania brzmienia, podczas gdy głośniki PA są bardziej uniwersalne, oferujące mocne i klarowne brzmienie na żywo.

Jaka kolumna do gitary akustycznej?

Kolumna gitarowa FRFR (Full Range Flat Response) to idealne rozwiązanie dla gitarzystów akustycznych, którzy chcą, aby ich instrument brzmiał tak naturalnie i wiernie, jak to tylko możliwe. Charakterystyka "płaskiej odpowiedzi częstotliwościowej" oznacza, że kolumna nie wprowadza żadnych dodatkowych ubarwień czy zmian w tonach produkowanych przez gitarę. Dzięki temu, wszystkie niuanse i szczegóły brzmienia są dokładnie odwzorowywane, co jest niezwykle ważne, szczególnie przy użyciu cyfrowych efektów i modelerów wzmacniaczy, które mogą dodać dodatkowe warstwy dźwięku.

Tego typu kolumny są zaprojektowane, aby obsługiwać pełne spektrum dźwiękowe – od najniższych basów aż po najwyższe tony – co jest kluczowe dla gitarzystów akustycznych, którym zależy na czystości i pełni brzmienia. FRFR umożliwia nie tylko wierną reprodukcję dźwięków naturalnych, ale także doskonale radzi sobie z różnorodnością efektów, które mogą być stosowane, bez ryzyka zniekształcenia czy utraty jakości audio.

Ponadto, kolumny FRFR są zwykle wyposażone w nowoczesne technologie i komponenty, które zapewniają zarówno wysoką jakość dźwięku, jak i trwałość. Niezależnie od tego, czy występujesz na żywo, czy pracujesz w studio, kolumna FRFR pomoże ci uzyskać najlepsze możliwe brzmienie z twojej gitary akustycznej, zachowując przy tym naturalną tonację i dynamikę instrumentu. Jest to więc wybór ceniony zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów, którzy nie chcą kompromisów w zakresie jakości dźwięku.

Polecamy cztery kolumny, które świetnie sprawdzą się z gitarą akustyczną:

  • Taurus FR-210BT - wyposażona w 200W mocy, stanowi idealne rozwiązanie dla gitarzystów używających cyfrowych modelerów dzięki specjalnie zaprojektowanej korekcji barwy, umożliwiającej precyzyjne dostosowywanie charakterystyki dźwiękowej. Z funkcjami takimi jak potencjometry PRESENCE i RESONANCE, moduł Bluetooth do bezprzewodowego strumieniowania muzyki oraz możliwością połączenia mono lub stereo, ta kolumna oferuje niezwykłą wszechstronność i kontrolę nad brzmieniem, idealną zarówno na scenę, jak i do sali prób. Lekka konstrukcja i mobilność dodatkowo czynią ją praktycznym wyborem dla współczesnych muzyków.
Taurus FR-210BT

Kolumna gitarowa aktywna FRFR 200W Taurus FR-210BT

Elastyczność w dostosowaniu brzmienia.

Kup teraz

  • GR Guitar AT-G112A - z głośnikiem niskotonowym 1x12'' Custom Dual Cone Jensen/Sica, kolumna zapewnia idealny balans między rozmiarem a jakością dźwięku, co czyni ją idealnym wyborem dla gitarzystów ceniących mobilność bez kompromisów w brzmieniu. Wyposażona w złącza Jack/XLR oraz bass reflex z przodu, kolumna oferuje wszechstronne możliwości podłączenia i precyzyjne brzmienie, z pasmem przenoszenia od 50Hz do 14kHz oraz czułością 99 dB SPL, co pozwala na efektywne radzenie sobie z szeroką gamą dźwięków gitarowych. Produkowana we Włoszech, kolumna GR Guitar AT G112A stanowi rewolucyjne rozwiązanie dla gitarzystów szukających najwyższej jakości wykonania i elastyczności w użytkowaniu.
GR Guitar AT G112A

Kolumna gitarowa FRFR 300W GR Guitar AT G112A z włókna węglowego 1x12''

Wydajność i mobilność.

Kup teraz

  • GR Guitar NF G112A - wyprodukowana we Włoszech, łączy innowacyjne technologie i naturalne materiały, oferując najlżejszą na świecie konstrukcję FRFR z włókna naturalnego. Jej głośnik niskotonowy 1 x 12" Custom Dual Cone Jensen/Sica zapewnia doskonały balans między lekkością, mocą i jakością dźwięku, idealnie współpracując z cyfrowymi profilerami i systemami. Z szerokim pasmem przenoszenia od 50 Hz do 14 kHz i wagą zaledwie 6 kg, kolumna jest nie tylko łatwa w transporcie, ale również oferuje wszechstronne złącza Jack/XLR, co czyni ją wyjątkowym wyborem dla gitarzystów poszukujących doskonałości dźwiękowej i praktyczności.
GR Guitar NF G112A

Kolumna gitarowa aktywna FRFR 300W GR Guitar NF G112A z naturalnego włókna 1x12''

Lekkość i wysoka jakość dźwięku.

Kup teraz

  • GR Guitar AT G110Ajest najlżejszą na świecie, oferując doskonałe brzmienie i innowacyjną technologię. Wyposażona w głośnik niskotonowy 1 x 10" Custom Dual Cone Jensen/Sica, kolumna zapewnia idealny balans między lekkością, mocą i jakością dźwięku, a zastosowanie włókna węglowego dodaje wytrzymałości i elegancji. Dzięki szerokiemu zakresowi przenoszenia od 65 Hz do 16 kHz i niewielkiej wadze 5 kg, idealnie nadaje się do użytku na scenie, oferując wszechstronne złącza Jack/XLR oraz jest zaprojektowana i wyprodukowana we Włoszech, co gwarantuje niezawodność i najwyższą jakość wykonania.
GR Guitar AT G110A

Kolumna gitarowa aktywna FRFR 300W GR Guitar AT G110A z włókna węglowego 1x10''

Rewolucyjna technologia i niezrównane doznania dźwiękowe.

Kup teraz

Czym jest kolumna gitarowa aktywna?

Kolumna aktywna wyróżnia się tym, że posiada wbudowany wzmacniacz, co oznacza, że nie wymaga zewnętrznego wzmacniacza do działania. Oto kilka głównych cech, które wyróżniają kolumny aktywne:

  • Wbudowany wzmacniacz - Najważniejszą cechą kolumny aktywnej jest zintegrowany wzmacniacz mocy. Dzięki temu, gitarzysta nie musi martwić się o dobór zewnętrznego wzmacniacza, co upraszcza instalację i użytkowanie.
  • Prostota konfiguracji - Kolumny aktywne eliminują potrzebę stosowania dodatkowych kabli i sprzętu do wzmacniania dźwięku. Wystarczy podłączyć je bezpośrednio do źródła dźwięku, co czyni je idealnymi do szybkiego i łatwego ustawienia, szczególnie w mobilnych systemach nagłośnieniowych.
  • Optymalizacja brzmienia - W kolumnach aktywnych komponenty są fabrycznie dostrojone do siebie, co zapewnia optymalną efektywność i jakość dźwięku. Wzmacniacz i głośniki są dopasowane tak, aby maksymalizować wydajność i minimalizować zniekształcenia.
  • Zaawansowane funkcje - Często kolumny aktywne są wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak korektory, filtry przeciwzakłóceniowe, limity i crossovery, co pozwala gitarzyście na bardziej precyzyjną kontrolę nad dźwiękiem.
  • Transport i wygoda - Zintegrowany wzmacniacz oznacza, że cały system jest bardziej kompaktowy i łatwiejszy do transportu, co jest dużą zaletą dla osób, które często przewożą swój sprzęt.

Podsumowując, kolumny gitarowe aktywne oferują wygodę, prostotę użytkowania i wysoką jakość dźwięku, co czyni je popularnym wyborem w wielu zastosowaniach, od profesjonalnych koncertów po imprezy prywatne i korporacyjne.

Podsumowanie

Podsumowując, kolumny FRFR (Full Range Flat Response) to doskonały wybór dla gitarzystów akustycznych poszukujących najwyższej jakości dźwięku i wierności brzmienia swojego instrumentu. Charakterystyka płaskiej odpowiedzi częstotliwościowej tych kolumn zapewnia, że wszystkie naturalne tonacje i niuanse gitary są precyzyjnie odtwarzane, bez dodatkowego barwienia czy zmian. Dzięki temu, kolumny FRFR świetnie sprawdzają się przy użyciu zarówno cyfrowych efektów, jak i modelerów wzmacniaczy, co czyni je idealnymi zarówno do użytku na żywo, jak i w warunkach studyjnych.

Cztery polecone modele, dostępne na stronie dogitary.pl, oferują zaawansowane technologie i wysokiej jakości materiały, które nie tylko gwarantują doskonałe brzmienie, ale także długotrwałość i niezawodność. Czy szukasz lekkości czy mocnego, dynamicznego dźwięku, te kolumny FRFR są wyposażone w funkcje spełniające różnorodne potrzeby muzyków.

Wybierając kolumnę FRFR, gitarzyści mogą być pewni, że otrzymują produkt, który najwierniej przekazuje esencję ich muzycznych wykonań, zachowując przy tym naturalność i bogactwo akustycznego brzmienia. Bez względu na to, czy jesteś profesjonalnym muzykiem, czy pasjonatem, kolumny FRFR z pewnością wzniosą twoje muzyczne doświadczenia na wyższy poziom.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 707 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Zamówienie zostało realizowane szybko i sprawienie
2024-05-12
Szybko i sprawnie. Towar zgodny z opisem. Polecam
pixel