Darmowa dostawa od 199,00 zł

Co to gitara elektryczna?

2024-05-07
Co to gitara elektryczna?

Gitara elektryczna to rodzaj gitary, która w przeciwieństwie do gitar akustycznych, używa przetworników elektromagnetycznych do przechwytywania drgań strun i przekształcania ich w sygnał elektryczny. Dzięki temu możliwe jest wzmacnianie dźwięku za pomocą wzmacniaczy, co pozwala na osiąganie głośniejszego i bardziej zróżnicowanego brzmienia.

W gitarze elektrycznej struny są zwykle wykonane ze stali, co pozwala na efektywne przekazywanie drgań do przetworników, nazywanych potocznie "pickupami". Pickupy te składają się z magnesów i cewek drutu, które rejestrują ruch strun jako zmiany w polu magnetycznym, co jest następnie konwertowane na sygnał elektryczny.

Oprócz podstawowego wzmacniania dźwięku, gitary elektryczne często wykorzystują różne efekty dźwiękowe, takie jak przesterowanie, echo czy modulacje, które mogą być dodawane za pomocą pedałów efektów lub wbudowanych urządzeń. To sprawia, że gitary elektryczne są niezwykle wszechstronne i często używane w różnorodnych gatunkach muzycznych, od rocka i metalu po jazz i blues.

Gitara elektryczna

Jak działa gitara elektryczna?

Gitara elektryczna działa na zasadzie przetwarzania drgań strun stalowych na sygnał elektryczny, który można następnie wzmacniać i modyfikować. Proces ten opiera się na kilku kluczowych elementach konstrukcyjnych oraz fizycznych zjawiskach.

1. Przetworniki elektromagnetyczne (pickupy): Serce gitary elektrycznej stanowią przetworniki elektromagnetyczne, znane również jako pickupy. Znajdują się one zazwyczaj pod strunami gitary i składają się z magnesów oraz cewki drutowej. Gdy struna gitary wibruje, wytwarza zmiany w polu magnetycznym wokół pickupu. Te zmiany indukują prąd elektryczny w cewce, który jest proporcjonalny do częstotliwości i amplitudy wibracji struny.

2. Przekazywanie sygnału: Sygnał elektryczny generowany przez pickupy jest początkowo bardzo słaby i musi być wzmacniany. Z gitary sygnał przesyłany jest przewodami do przedwzmacniacza, a następnie do głównego wzmacniacza, gdzie jest odpowiednio wzmacniany. To pozwala na uzyskanie odpowiedniej głośności oraz dynamiki dźwięku.

Pickup gitara elektryczna

3. Regulacja dźwięku: Gitary elektryczne są wyposażone w różne regulatory, które pozwalają muzykom na dostosowywanie charakterystyki dźwięku. Typowe kontrolki to potencjometry głośności i tonu, które pozwalają na płynne regulowanie tych parametrów. Niektóre gitary mają również przełączniki, które pozwalają wybierać między różnymi pickupami lub kombinacjami pickupów, oferując różnorodne brzmienia.

4. Efekty dźwiękowe: Gitara elektryczna może być również podłączona do różnych urządzeń efektowych, takich jak pedały z efektami distorsion (przesterowanie), reverb (pogłos), delay (echo) czy modulacje (np. chorus, flanger). Te urządzenia pozwalają na dalszą manipulację dźwiękiem, co jest kluczowe dla wielu gatunków muzycznych.

Pedalboard z efektami gitarowymi

Podsumowując, działanie gitary elektrycznej opiera się na zaawansowanym wykorzystaniu elektromagnetyzmu do przetwarzania wibracji strun w sygnał elektryczny, który można następnie wzmacniać, kształtować i modyfikować, aby stworzyć pożądane brzmienia muzyczne.

Zestaw gitara elektryczna dla początkujących 

Zestaw Ibanez IJRX20-BKN Jumpstart Starter Set to idealny wybór dla początkujących gitarzystów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z gitarą elektryczną. Ten kompleksowy pakiet zawiera wszystko, co niezbędne do startu: ergonomicznie zaprojektowaną gitarę z serii GIO wyposażoną w dwa przetworniki Infinity dla jasnego i dynamicznego brzmienia, lekki korpus z topoli, klonowy gryf oraz 22 progi medium. Dzięki temu instrument jest nie tylko stylowy, ale także wygodny w użytkowaniu, idealny do nauki i długich sesji ćwiczeniowych.

Dodatkowo, zestaw obejmuje 10-watowy wzmacniacz z equalizerem, co pozwala na dostosowanie brzmienia do indywidualnych preferencji, a także gig bag dla bezpiecznego transportu i przechowywania gitary. Kompleksowe akcesoria takie jak tuner, pasek, kabel i kostki zapewniają pełną gotowość do gry zaraz po wyjęciu zestawu z opakowania, co czyni Ibanez IJRX20-BKN Jumpstart idealnym startem dla nowych muzyków, pragnących szybko i efektywnie rozwinąć swoje umiejętności gitarowe.

 

Ibanez IJRX20-BKN

Zestaw gitara elektryczna Ibanez IJRX20-BKN z akcesoriami Jumpstart Starter Set

Kup teraz

Ibanez IJRX20-BKN

W zestawie: wzmacniacz, pokrowiec, pas gitarowy, tuner, kabel i pokrowiec na akcesoria.

Podsumowanie

Podsumowując, gitara elektryczna wykorzystuje przetworniki elektromagnetyczne do zamiany drgań strun stalowych na sygnał elektryczny, co pozwala na wzmacnianie i modyfikowanie dźwięku za pomocą wzmacniaczy i efektów. To sprawia, że gitary elektryczne są niezwykle wszechstronne i odpowiednie do różnorodnych gatunków muzycznych. Dodatkowe elementy, takie jak potencjometry głośności i tonu oraz różnorodne przełączniki pickupów, umożliwiają muzykom precyzyjne dostosowanie brzmienia instrumentu.

Dla początkujących, którzy chcą rozpocząć naukę gry na gitarze elektrycznej, zestaw Ibanez IJRX20-BKN Jumpstart Starter Set oferuje kompleksowe rozwiązanie. W skład zestawu wchodzi gitara z serii GIO, wzmacniacz, gig bag oraz niezbędne akcesoria, co czyni go idealnym wyborem dla nowych graczy, zapewniając wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia muzycznej przygody z odpowiednim sprzętem.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 707 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Zamówienie zostało realizowane szybko i sprawienie
2024-05-14
Z transakcji jestem bardzo zadowolony! Przesyłka trafiła do paczkomatu e bardzo krótkim czasie. Polecam dostawcę!!!
pixel