Darmowa dostawa od 199,00 zł

Co to gitara elektroakustyczna i jakie daje możliwości?

2024-03-25
Co to gitara elektroakustyczna i jakie daje możliwości?

Co to gitara elektroakustyczna?

Gitara elektro akustyczna to instrument, który łączy w sobie cechy gitary akustycznej oraz elektrycznej. Dzięki temu, można na niej grać zarówno w sposób tradycyjny, jak i podłączyć do wzmacniacza czy systemu nagłośnienia. W ten sposób, gitara elektroakustyczna staje się niezwykle wszechstronnym narzędziem dla muzyków, którzy chcą czerpać z obu światów - akustycznego i elektrycznego.

Wyróżniającą cechą gitary elektroakustycznej jest wbudowany przetwornik, który przekształca drgania strun w sygnał elektryczny. Ten sygnał może być następnie wzmacniany i kształtowany za pomocą różnych urządzeń, takich jak wzmacniacze, efekty czy miksery. Dzięki temu, gitara elektroakustyczna może być wykorzystywana zarówno na scenie, jak i w studio nagraniowym.

Gitara elektroakustyczna może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drewno, laminat czy kompozyty. Wybór odpowiedniego materiału wpływa na jakość dźwięku, wytrzymałość oraz cenę instrumentu. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, szczególnie jeśli chodzi o łączenie elementów korpusu, szyjki oraz główki gitary.

Warto również pamiętać, że gitara elektroakustyczna może posiadać różne rodzaje przetworników, takie jak piezo, magnetyczne czy mikrofonowe. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto zastanowić się, który z nich będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom i preferencjom.

Podsumowując, gitara elektroakustyczna to wszechstronny instrument, który łączy w sobie cechy gitary akustycznej oraz elektrycznej. Dzięki wbudowanemu przetwornikowi, może być wykorzystywana zarówno na scenie, jak i w studio nagraniowym. Wybierając odpowiednią gitarę elektroakustyczną, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, materiały oraz rodzaj przetwornika.

Ortega RRG30E-WB

Gitara rezofoniczna elektroakustyczna Ortega RRG30E-WB

Tradycyjny wygląd i nowoczesne rozwiązania.

Kup teraz

Różne typy gitar elektroakustycznych

Na rynku dostępne są różne typy gitar elektroakustycznych, które różnią się między sobą konstrukcją, materiałami, przetwornikami oraz zastosowaniami. Wyróżniamy między innymi:

 1. Gitary elektroakustyczne z płaskim grzbietem (Flat Top) - najbardziej popularny typ gitary elektroakustycznej, który charakteryzuje się płaskim wierzchem korpusu. Dzięki temu, gitary te są wygodne w grze i oferują szeroki zakres dźwięków, sprawdzając się w różnych gatunkach muzycznych.
 2. Gitary elektroakustyczne z wypukłym grzbietem (Archtop) - charakteryzują się wypukłym wierzchem korpusu, co nadaje im wyjątkowy wygląd oraz wpływa na brzmienie. Gitary te są często wykorzystywane w muzyce jazzowej, bluesowej czy rockabilly.
 3. Gitary elektroakustyczne z półkorpusem (Semi-Hollow) - łączą w sobie cechy gitary elektrycznej oraz akustycznej, posiadając częściowo wypełniony korpus. Dzięki temu, gitary te oferują ciepłe, rezonujące brzmienie, a jednocześnie są lżejsze i wygodniejsze w grze niż gitary z pełnym korpusem.
 4. Gitary elektroakustyczne z nylonowymi strunami (Classical) - wyposażone są w nylonowe struny, co sprawia, że brzmienie jest bardziej miękkie i delikatne. Gitary te są idealne dla muzyków grających muzykę klasyczną, flamenco czy bossa nova.

Wybierając odpowiednią gitarę elektroakustyczną, warto zwrócić uwagę na jej konstrukcję, materiały oraz przetworniki, które wpływają na jakość dźwięku oraz komfort gry. Każdy z wymienionych typów gitar elektroakustycznych ma swoje zalety i wady, dlatego warto zastanowić się, który z nich będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom i preferencjom.

Dowina Rioja GAC-LB

Dowina Rioja GAC-LB gitara elektroakustyczna

Konstrukcja Grand Auditorium Cutaway

Kup teraz

Jak wybrać idealną gitarę elektroakustyczną?

Decydując się na wybór gitary elektroakustycznej, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które pomogą nam znaleźć idealną gitarę elektroakustyczną dopasowaną do naszych potrzeb i preferencji. Oto kilka porad, które warto rozważyć podczas zakupu:

 1. Określ swoje potrzeby i preferencje muzyczne - zastanów się, jaki gatunek muzyki chcesz grać oraz jakie są Twoje oczekiwania odnośnie brzmienia gitary. To pomoże Ci zawęzić wybór do konkretnego typu gitary elektroakustycznej.
 2. Wybierz odpowiednią wielkość i kształt korpusu - gitary elektroakustyczne występują w różnych rozmiarach i kształtach, które wpływają na komfort gry oraz brzmienie instrumentu. Przymierz różne modele, aby znaleźć ten, który będzie dla Ciebie najbardziej wygodny.
 3. Uwzględnij jakość materiałów i konstrukcji - wysokiej jakości drewno oraz staranne wykonanie wpłyną na długowieczność gitary oraz jakość dźwięku. Warto zainwestować w instrument wykonany z dobrych materiałów, który posłuży nam przez długie lata.
 4. Porównaj różne systemy przetworników - gitary elektroakustyczne mogą być wyposażone w różne rodzaje przetworników, które wpływają na brzmienie instrumentu podczas podłączenia do wzmacniacza. Przesłuchaj kilka gitar z różnymi przetwornikami, aby wybrać ten, który najlepiej oddaje Twoje oczekiwania.
 5. Ustal budżet - ceny gitar elektroakustycznych mogą się znacznie różnić w zależności od marki, modelu i jakości wykonania. Określ, ile jesteś w stanie wydać na instrument, a następnie poszukaj gitary, która spełnia Twoje wymagania w ramach ustalonego budżetu.
 6. Skonsultuj się z ekspertami i innymi muzykami - porozmawiaj z osobami, które mają doświadczenie w grze na gitarach elektroakustycznych oraz z pracownikami sklepów muzycznych. Ich wiedza i doświadczenie mogą pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Podsumowując, jaka gitara elektroakustyczna będzie dla Ciebie najlepsza zależy od wielu czynników, takich jak Twoje preferencje muzyczne, budżet czy komfort gry. Starannie przemyśl swoje oczekiwania i potrzeby, a następnie porównaj różne modele, aby znaleźć instrument, który będzie dla Ciebie idealny.

Ortega RTPDLX-FMA

Gitara elektroakustyczna Ortega RTPDLX-FMA TourPlayer Deluxe niebieska z pokrowcem

Ciepło gitary nylonowej z mocą gitary elektrycznej.

Kup teraz

Kupno gitary elektroakustycznej: co warto wiedzieć

Jeśli zdecydowałeś się na kupno gitary elektroakustycznej, warto poznać kilka istotnych informacji, które ułatwią Ci zakup gitary elektroakustycznej idealnej dla Twoich potrzeb. Oto co warto wiedzieć przed dokonaniem wyboru:

 1. Nowa czy używana gitara? - Zastanów się, czy wolisz kupić gitarę elektro-akustyczną nową, czy używaną. Nowe gitary oferują gwarancję producenta i pewność co do jakości, natomiast używane instrumenty mogą być znacznie tańsze, ale niosą ze sobą ryzyko ukrytych wad.
 2. Opinie i recenzje - Przed kupnem gitary elektroakustycznej warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników oraz recenzjami specjalistów. Dzięki temu dowiesz się, jakie są zalety i wady poszczególnych modeli, co ułatwi Ci podjęcie decyzji.
 3. Wartość dodana - Niektóre gitary elektroakustyczne są sprzedawane w zestawach z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak pokrowiec, pasek czy tuner. Sprawdź, czy warto zainwestować w taki zestaw, czy lepiej dokupić akcesoria oddzielnie.
 4. Gwarancja i serwis - Upewnij się, że wybrany model gitary objęty jest gwarancją producenta oraz że istnieje możliwość serwisowania instrumentu w razie potrzeby. To ważne, aby móc cieszyć się gitarą przez długie lata.

Podsumowując, kupno gitary elektroakustycznej to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia wielu aspektów. Pamiętaj o sprawdzeniu opinii innych użytkowników, porównaniu cen oraz zastanowieniu się nad zakupem nowego czy używanego instrumentu. W ten sposób zyskasz pewność, że dokonujesz właściwego wyboru.

Baton Rouge X11S/FJE-SCC

Gitara elektro-akustyczna Baton Rouge X11S/FJE-SCC Screwed Charcoal

Doskonałe parametry brzmieniowe.

Kup teraz

Jak działa gitara elektroakustyczna?

Elektronika w gitarze elektroakustycznej odgrywa kluczową rolę w uzyskaniu odpowiedniego brzmienia instrumentu. Składa się na nią przede wszystkim elektronika gitary, czyli układy elektroniczne odpowiedzialne za przetwarzanie sygnału dźwiękowego. Wśród nich wyróżniamy preamp i elektronika oraz inne komponenty, które wpływają na jakość dźwięku.

Podstawowym elementem elektroniki gitary elektroakustycznej jest preamp, czyli przedwzmacniacz. Jego zadaniem jest wzmacnianie sygnału dźwiękowego pochodzącego z przetwornika, a także kształtowanie brzmienia za pomocą regulacji tonów. Preampy mogą być wbudowane w korpus gitary lub montowane jako zewnętrzne urządzenia.

Ważnym aspektem elektroniki w gitarze elektroakustycznej są również układy elektroniczne odpowiedzialne za przetwarzanie sygnału dźwiękowego. Wśród nich znajdują się przetworniki, które zamieniają drgania strun na sygnał elektryczny, oraz układy scalone, które przetwarzają ten sygnał na dźwięk o odpowiedniej jakości.

Warto zwrócić uwagę na różne rodzaje przetworników stosowanych w gitarach elektroakustycznych. Najpopularniejsze to:

 • Przetworniki piezoelektryczne - zamieniają drgania strun na sygnał elektryczny za pomocą materiałów piezoelektrycznych. Charakteryzują się dużą odpornością na sprzężenia zwrotne i dobrą reprodukcją dźwięków wysokich.
 • Przetworniki magnetyczne - działają na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Są mniej wrażliwe na dźwięki otoczenia, ale mogą wprowadzać niepożądane zniekształcenia dźwięku.
 • Przetworniki elektrostatyczne - wykorzystują zjawisko elektrostatyki do przetwarzania drgań strun na sygnał elektryczny. Charakteryzują się bardzo wysoką jakością dźwięku, ale są również najdroższym rozwiązaniem.

Wybierając gitarę elektroakustyczną, warto zwrócić uwagę na jakość elektroniki gitary, gdyż ma ona bezpośredni wpływ na brzmienie instrumentu. Dobrze dobrana elektronika w gitarze elektroakustycznej pozwoli na uzyskanie satysfakcjonującego dźwięku, zarówno podczas gry na żywo, jak i w nagraniach studyjnych.

Gitara elektroakustyczna Cort AF590MF OP

Gitara elektroakustyczna Cort AF590MF OP z pokrowcem

Ciepłe brzmienie idealne do bluesa, country oraz solowych występów.

Kup teraz

Jakość dźwięku gitary elektroakustycznej

Jakość dźwięku gitary elektroakustycznej jest kluczowym aspektem, który wpływa na ogólną satysfakcję z gry na instrumencie. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które wpływają na niesamowite brzmienie gitary elektroakustycznej.

Przede wszystkim, barwa dźwięku gitary jest wynikiem połączenia cech akustycznych i elektrycznych instrumentu. W przypadku gitary elektroakustycznej, dźwięk generowany przez struny jest wzmacniany i przetwarzany przez elektronikę gitary, co pozwala na uzyskanie bogatszego i bardziej zróżnicowanego brzmienia.

Ciepły dźwięk gitary akustycznej jest jednym z najbardziej pożądanych efektów, który można osiągnąć dzięki odpowiedniej konstrukcji gitary elektroakustycznej. Warto zwrócić uwagę na materiały użyte do budowy korpusu i gryfu gitary, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na jakość dźwięku. Drewna takie jak mahoń, palisander czy klon są często wykorzystywane ze względu na ich doskonałe właściwości rezonansowe.

Brzmienie gitary akustycznej może być również kształtowane za pomocą elektroniki gitary, takiej jak preampy i przetworniki. Dzięki temu, można uzyskać szeroki zakres dźwięków, od ciepłych i miękkich tonów, po bardziej agresywne i jasne brzmienia.

Warto również zwrócić uwagę na dźwięk gitary akustycznej podczas gry na żywo oraz w nagraniach studyjnych. W obu przypadkach, jakość dźwięku zależy od właściwego ustawienia mikrofonów, wzmacniaczy oraz innych urządzeń audio. Dobra gitara elektroakustyczna pozwoli na uzyskanie satysfakcjonującego dźwięku zarówno na scenie, jak i w studio.

Podsumowując, jakość dźwięku gitary elektroakustycznej zależy od wielu czynników, takich jak konstrukcja instrumentu, materiały użyte do jego budowy, elektronika gitary oraz właściwe ustawienie sprzętu audio. Wybierając gitarę elektroakustyczną, warto zwrócić uwagę na te aspekty, aby cieszyć się niesamowitym brzmieniem instrumentu.

Gitara elektroakustyczna Ibanez PF10CE-OPN

Gitara elektroakustyczna Ibanez PF10CE-OPN

Idealna dla początkujących i średnio zaawansowanych.

Kup teraz

Akcesoria do gitary elektro-akustycznej

Wybór odpowiednich akcesoriów do gitary elektro-akustycznej jest kluczowy dla uzyskania najlepszej jakości dźwięku i komfortu gry. Wśród najważniejszych elementów warto zwrócić uwagę na wzmacniacz do gitary elektro-akustycznej, przedwzmacniacze do gitar elektroakustycznych oraz przetworniki gitary.

Wzmacniacz do gitary elektro-akustycznej jest niezbędny, aby wzmocnić sygnał dźwiękowy generowany przez instrument. Warto wybrać wzmacniacz dedykowany do gitar elektroakustycznych, który pozwoli na uzyskanie naturalnego i ciepłego brzmienia. Wzmacniacz do gitary akustycznej powinien być wyposażony w odpowiednie regulacje tonów oraz efekty, które pozwolą na kształtowanie dźwięku według własnych preferencji.

Przedwzmacniacz gitary jest kolejnym istotnym elementem, który wpływa na jakość dźwięku gitary elektroakustycznej. Przedwzmacniacze do gitar elektroakustycznych pozwalają na precyzyjne dostosowanie sygnału dźwiękowego przed jego wzmocnieniem przez wzmacniacz. Dzięki temu, można uzyskać bardziej zrównoważony i klarowny dźwięk, który będzie lepiej oddawał charakterystykę instrumentu.

Przetworniki gitary są odpowiedzialne za przetwarzanie drgań strun na sygnał elektryczny, który następnie jest wzmacniany przez wzmacniacz. Istnieje wiele rodzajów przetworników, które różnią się sposobem montażu oraz charakterystyką dźwięku. Przetwornik montowany na przykład, może być umieszczony pod siodełkiem gitary, na moście lub na gryfie, co wpływa na różne aspekty brzmienia instrumentu.

Podsumowując, odpowiednie akcesoria do gitary elektro-akustycznej, takie jak wzmacniacz, przedwzmacniacz gitary oraz przetworniki gitary, mają kluczowe znaczenie dla uzyskania satysfakcjonującej jakości dźwięku i komfortu gry. Wybierając te elementy, warto zwrócić uwagę na ich kompatybilność z instrumentem oraz własne preferencje brzmieniowe.

Dowina Bordeaux Gace SPE

Dowina Bordeaux Gace SPE gitara elektro-akustyczna

Każdy detal starannie dopracowany.

Kup teraz

Ceny gitar elektroakustycznych

Ceny gitar elektroakustycznych mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak marka, jakość użytych materiałów, rodzaj elektroniki oraz dodatkowe funkcje. Warto zwrócić uwagę na cena elektroniki oraz ceny instrumentów muzycznych w ogóle, aby dokonać świadomego wyboru.

Na rynku dostępne są gitary elektroakustyczne w różnych przedziałach cenowych. Dla początkujących muzyków, można znaleźć modele w cenie od około 500 zł do 2000 zł. W tej kategorii znajdują się instrumenty o dobrej jakości dźwięku, jednak z prostszą elektroniką i wykonane z tańszych materiałów.

Średni przedział cenowy to gitary od około 2000 zł do 5000 zł. W tej kategorii znajdują się instrumenty o lepszej jakości dźwięku, wykonane z wyższej klasy materiałów oraz z bardziej zaawansowaną elektroniką. Cena elektroniki w tych modelach może stanowić znaczącą część kosztów, ale przekłada się na lepsze brzmienie i większe możliwości kształtowania dźwięku.

W segmencie premium, czyli powyżej 5000 zł, znajdują się gitary elektroakustyczne o najwyższej jakości dźwięku, wykonane z najlepszych materiałów oraz z zaawansowaną elektroniką. W tej kategorii ceny instrumentów muzycznych mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak dla profesjonalistów i entuzjastów wartością dodaną jest nie tylko doskonałe brzmienie, ale także wyjątkowe wzornictwo i trwałość instrumentu.

Podsumowując, ceny gitar elektroakustycznych zależą od wielu czynników, takich jak marka, jakość materiałów, rodzaj elektroniki oraz dodatkowe funkcje. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na cena elektroniki oraz ceny instrumentów muzycznych w ogóle, aby dokonać świadomego wyboru. Pamiętaj, że warto zainwestować w instrument, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i umiejętnościom, a także zapewni satysfakcjonującą jakość dźwięku.

Furch Blue Dc-Cm SPE gitara elektroakustyczna z pokrowcem

Furch Blue Dc-Cm SPE gitara elektroakustyczna z pokrowcem

Gitara premium z innowacyjną elektroniką.

Kup teraz

Gitary elektroakustyczne popularnych marek

Na rynku muzycznym można znaleźć wiele marki instrumentów, które oferują gitary elektroakustyczne. Wśród nich warto zwrócić uwagę na fender gitary elektroakustyczne oraz gitary firmy Furch, Dowina, Ortega, Cort i Baton Rouge , które cieszą się dużym uznaniem wśród muzyków.

Fender gitary elektroakustyczne to jedne z najbardziej rozpoznawalnych instrumentów na świecie. Firma Fender słynie z wysokiej jakości swoich gitar, zarówno elektrycznych, jak i elektroakustycznych. W ofercie marki znajdziemy modele dla początkujących, jak i zaawansowanych muzyków. Charakteryzują się one doskonałym brzmieniem, wygodą gry oraz trwałością. Fender oferuje szeroką gamę modeli, które różnią się konstrukcją, materiałami oraz elektroniką, dzięki czemu każdy muzyk może znaleźć instrument odpowiadający jego potrzebom.

Furch Guitars to innowacyjny producent gitar akustycznych i gitar elektro-akustycznych, który od lat kultywuje tradycję dostarczania muzykom instrumentów o wyjątkowym brzmieniu i charakterze. Ich historia sięga lat 70-tych, a dzięki połączeniu tradycji rzemieślniczej z nowoczesnymi technologiami, firma stale rozwija się, oferując wysokiej jakości instrumenty, które zdobywają uznanie na całym świecie.

Dowina to renomowana słowacka manufaktura gitar akustycznych i elektroakustycznych, która wyrosła z tradycji produkcji skrzypiec, oferując niepowtarzalne instrumenty o doskonałym brzmieniu i wyjątkowym charakterze. Dzięki połączeniu rzemiosła lutniczego z intuicją twórcy, gitary Dowina zdobyły uznanie muzyków na całym świecie, spełniając oczekiwania zarówno początkujących, jak i zaawansowanych gitarzystów.

Ortega Guitars, założona przez Reinolda Meinla z Meinl Percussion, zyskała uznanie dzięki doskonale wykonanym i przystępnym cenowo instrumentom, w tym świetnym i innowacyjnym gitarom elektroakustycznym. Ich połączenie niemieckiego designu z tradycją oraz zaangażowanie w innowacje sprawiają, że oferowane przez nich gitary spełniają oczekiwania zarówno początkujących, jak i doświadczonych muzyków.

Firma Baton Rouge słynie głównie z wysokiej jakości ukulele oraz gitar, między innymi gitar elektro-akustycznych, które cieszą się uznaniem wśród miłośników na całym świecie, oferując różnorodne modele. Ich staranne wykonanie z wysokiej jakości drewna, takiego jak mahoń, klon czy akacja, nadaje instrumentom ciepło, rezonans i projekcję dźwięku, co spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających graczy.

Cort Guitars to renomowany producent gitar o ponad 50-letniej tradycji, który dzięki połączeniu pasji do muzyki z zaawansowaną technologią i współpracą z renomowanymi konstruktorami zdobył globalne uznanie. Ich wysoka jakość, innowacyjny design oraz zróżnicowany zakres cenowy przyciągają zarówno początkujących, jak i doświadczonych muzyków, czyniąc Cort jednym z liderów na rynku instrumentów muzycznych.

Podsumowując, zarówno fender gitary elektroakustyczne, jak i gitary elektro-akustyczne Furch, Dowina, Ortega, Cort i Baton Rouge to popularne marki instrumentów, które oferują szeroką gamę gitar elektroakustycznych. Wybór odpowiedniej marki i modelu zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji oraz budżetu. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, brzmienie oraz dodatkowe funkcje, które mogą wpłynąć na komfort gry oraz satysfakcję z używania instrumentu.

Gitara elektroakustyczna Baton Rouge X11S/BTE Baritone

Gitara elektroakustyczna Baton Rouge X11S/BTE Baritone

Imponujące brzmienie barytonowe.

Kup teraz

Gitary elektroakustyczne dla początkujących

Wybór gitary elektro-akustycznej na początek może być trudny, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką. Na szczęście istnieje wiele budżetowych instrumentów, które są idealne dla początkujących, a jednocześnie oferują dobrą jakość dźwięku i wygodę gry. Warto zasięgnąć porady doświadczonego gitarzysty, który pomoże w wyborze odpowiedniego instrumentu.

Przy wyborze gitary elektroakustycznej dla początkujących warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

 • Wielkość i kształt gitary - dla osób o mniejszej budowie ciała, lepszym wyborem może być gitara o mniejszych rozmiarach, tak zwana "parlor" lub "concert". Dzięki temu instrument będzie wygodniejszy w trzymaniu i graniu.
 • Materiały i jakość wykonania - nawet w przypadku budżetowych instrumentów, warto zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów oraz staranność wykonania. Gitary wykonane z laminatu będą tańsze, ale mogą nie oferować tak dobrego brzmienia, jak te wykonane z litego drewna.
 • Elektronika - dla początkujących gitarzystów wystarczająca będzie prosta elektronika, tak jak piezo przetwornik oraz wbudowany przedwzmacniacz z regulacją głośności i tonu.

Wśród budżetowych instrumentów warto zwrócić uwagę na gitary marek takich jak Baton Rouge, Ibanez czy Cort. Oferują one modele o dobrym stosunku jakości do ceny, które będą odpowiednie dla początkujących gitarzystów.

Podsumowując, wybór gitary elektro-akustycznej na początek nie musi być trudny, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Warto zasięgnąć porady doświadczonego gitarzysty oraz sprawdzić budżetowe instrumenty oferowane przez popularne marki. Dzięki temu początkujący gitarzysta będzie mógł cieszyć się komfortem gry oraz dobrym brzmieniem swojego instrumentu.

Gitara elektroakustyczna Baton Rouge X11LS/TJE-AB

Gitara elektroakustyczna Baton Rouge X11LS/TJE-AB

Wyjątkowa gitara w kształcie Mini Jumbo.

Kup teraz

Co daje gitara elektroakustyczna?

Używanie gitary elektroakustycznej otwiera wiele możliwości dla muzyków, zarówno podczas grania na żywo, jak i podczas akustycznych występów czy nagrywania demówek. W tej sekcji przedstawimy kilka porad, które pomogą w pełni wykorzystać potencjał tego instrumentu.

Porady dotyczące używania gitary elektroakustycznej, w tym grania na żywo i nagrywania

Podczas grania na żywo, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • Ustawienie wzmacniacza - odpowiednie ustawienie wzmacniacza pozwoli na uzyskanie optymalnego brzmienia gitary elektroakustycznej. Warto eksperymentować z różnymi ustawieniami, aby znaleźć najlepsze dla swojego instrumentu.
 • Używanie efektów - gitara elektroakustyczna może być podłączona do różnych efektów, takich jak reverb, chorus czy delay. Dzięki temu można uzyskać ciekawe brzmienia, które wzbogacą występ na żywo.
 • Monitorowanie dźwięku - podczas występów na żywo, ważne jest, aby dobrze słyszeć swój instrument. Warto zainwestować w dobre słuchawki lub monitory sceniczne, które pozwolą na lepsze monitorowanie dźwięku.

W przypadku akustycznych występów, gitara elektroakustyczna pozwala na uzyskanie naturalnego brzmienia, zbliżonego do gitary akustycznej. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach:

 • Ustawienie mikrofonu - odpowiednie ustawienie mikrofonu pozwoli na uzyskanie najlepszego brzmienia gitary elektroakustycznej. Warto eksperymentować z różnymi pozycjami mikrofonu, aby znaleźć optymalne ustawienie.
 • Używanie przedwzmacniacza - przedwzmacniacz pozwala na regulację głośności i tonu gitary elektroakustycznej, co może być szczególnie przydatne podczas akustycznych występów.

Wreszcie, podczas nagrywania demówek, gitara elektroakustyczna daje możliwość uzyskania profesjonalnego brzmienia bez konieczności korzystania z drogiego sprzętu studyjnego. Oto kilka wskazówek dotyczących nagrywania:

 • Ustawienie mikrofonu - podobnie jak podczas akustycznych występów, odpowiednie ustawienie mikrofonu jest kluczowe dla uzyskania dobrego brzmienia gitary elektroakustycznej. Warto eksperymentować z różnymi pozycjami mikrofonu, aby znaleźć najlepsze ustawienie.
 • Używanie interfejsu audio - interfejs audio pozwala na podłączenie gitary elektroakustycznej do komputera, co ułatwia nagrywanie i edycję dźwięku. Warto zainwestować w dobry interfejs audio, który zapewni wysoką jakość dźwięku.
 • Edycja dźwięku - po nagraniu demówki, warto poświęcić czas na edycję dźwięku, aby uzyskać najlepsze brzmienie gitary elektroakustycznej. Można skorzystać z różnych programów do edycji dźwięku, takich jak Audacity czy Adobe Audition.

Podsumowując, używanie gitary elektroakustycznej daje wiele możliwości dla muzyków, zarówno podczas grania na żywo, jak i podczas akustycznych występów czy nagrywania demówek. Warto eksperymentować z różnymi ustawieniami i technikami, aby w pełni wykorzystać potencjał tego instrumentu.

Ortega RTPSTD-NAT TourPlayer DeLuxe

Gitara elektroakustyczna Ortega RTPSTD-NAT TourPlayer DeLuxe z pokrowcem

Przełamuje tradycyjne granice pomiędzy gitarą nylonową a elektryczną.

Kup teraz

Cechy gitary elektroakustycznej

Wybierając gitarę elektroakustyczną, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech, które wpływają na jakość dźwięku, wygodę gry oraz trwałość instrumentu. W tej sekcji omówimy szczegółowo takie aspekty, jak jakość drewna, głośność gitary, wzmocnienie gitary oraz gitary dreadnought.

Jakość drewna jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na brzmienie gitary elektroakustycznej. Wysokiej jakości drewno, takie jak mahoń, palisander czy klon, zapewnia lepszą rezonans i długotrwałość instrumentu. Warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna użytego do budowy korpusu, gryfu oraz podstrunnicy, gdyż każdy z tych elementów wpływa na charakterystykę dźwięku gitary.

Głośność gitary to kolejny istotny aspekt, który warto wziąć pod uwagę. Gitary elektroakustyczne są z natury cichsze niż gitary akustyczne, jednak dzięki wbudowanemu systemowi wzmocnienia można je podłączyć do wzmacniacza, co pozwala na osiągnięcie odpowiedniej głośności. Warto sprawdzić, jak gitara brzmi zarówno na sucho, jak i podłączona do wzmacniacza, aby upewnić się, że spełnia nasze oczekiwania.

Wzmocnienie gitary odgrywa kluczową rolę w uzyskaniu odpowiedniego brzmienia gitary elektroakustycznej. Wiele modeli posiada wbudowany przedwzmacniacz oraz przetwornik piezo, które pozwalają na przetworzenie sygnału akustycznego na elektryczny. Warto zwrócić uwagę na jakość tych komponentów, gdyż wpływają one na czystość i wierność brzmienia gitary.

Gitary dreadnought to popularny rodzaj gitar elektroakustycznych, które charakteryzują się dużym, zaokrąglonym korpusem oraz bogatym, pełnym brzmieniem. Gitary te są szczególnie polecane dla osób, które cenią sobie wyraźne basy oraz głośność instrumentu. Warto jednak pamiętać, że gitary dreadnought mogą być nieco mniej wygodne w grze ze względu na swój rozmiar, dlatego warto przetestować kilka modeli, aby znaleźć ten, który najlepiej pasuje do naszych potrzeb.

Podsumowując, cechy gitary elektroakustycznej, takie jak jakość drewna, głośność gitary, wzmocnienie gitary oraz gitary dreadnought, mają istotny wpływ na jakość dźwięku, wygodę gry oraz trwałość instrumentu. Przed dokonaniem zakupu warto zwrócić uwagę na te aspekty, aby wybrać gitarę, która spełni nasze oczekiwania i posłuży nam przez długie lata.

Furch Violet Gc-SM SPE gitara elektroakustyczna z pokrowcem

Furch Violet Gc-SM SPE gitara elektroakustyczna z pokrowcem

Równowaga brzmienia z innowacyjnymi technologiami.

Kup teraz

Brzmienie instrumentów akustycznych

Brzmienie instrumentów akustycznych różni się od dźwięku gitary elektroakustycznej, głównie ze względu na sposób, w jaki dźwięk jest generowany i wzmacniany. W przypadku instrumentów akustycznych, dźwięk powstaje w wyniku drgań strun, które są przenoszone na korpus gitary, a następnie wzmacniane przez jego rezonans. W gitarach elektroakustycznych, dźwięk jest również generowany przez drgania strun, jednak dodatkowo przetwarzany przez wbudowany system elektroniczny, który pozwala na podłączenie gitary do PA lub wzmacniacza.

Porównując brzmienie gitary akustycznej z elektroakustyczną, można zauważyć, że gitary akustyczne mają zazwyczaj cieplejsze, bardziej naturalne i pełne brzmienie. Gitary elektroakustyczne natomiast, dzięki swojej elektronice, oferują większą kontrolę nad dźwiękiem oraz możliwość podłączenia do wzmacniacza, co pozwala na osiągnięcie wyższej głośności i lepsze dopasowanie brzmienia do indywidualnych preferencji.

Warto zwrócić uwagę, że brzmienie gitary elektroakustycznej na sucho, czyli bez podłączenia do wzmacniacza, może być nieco cichsze i mniej pełne niż w przypadku gitary akustycznej. Dlatego, jeśli zależy nam na naturalnym i bogatym brzmieniu instrumentu, warto rozważyć zakup gitary akustycznej. Jeśli natomiast planujemy często występować na żywo lub korzystać z różnych efektów dźwiękowych, gitara elektroakustyczna będzie lepszym wyborem.

Podsumowując, brzmienie instrumentów akustycznych różni się od dźwięku gitary elektroakustycznej, głównie ze względu na sposób generowania i wzmacniania dźwięku. Gitary akustyczne mają zazwyczaj cieplejsze i pełniejsze brzmienie, podczas gdy gitary elektroakustyczne oferują większą kontrolę nad dźwiękiem oraz możliwość podłączenia do PA lub wzmacniacza. Wybór odpowiedniego instrumentu zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb związanych z występami na żywo i korzystaniem z efektów dźwiękowych.

Gitara elektroakustyczna Ibanez TCY10E-BK Talman Double Cutaway

Gitara elektroakustyczna Ibanez TCY10E-BK Talman Double Cutaway

Ergonomiczny design z wbudowanym przetwornikiem i tunerem.

Kup teraz

Wybór gitary: co warto wiedzieć

Decydując się na zakup gitary elektroakustycznej, warto zastanowić się, jaka gitara będzie najlepsza dla naszych potrzeb. Przed podjęciem decyzji, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które wpłyną na komfort gry oraz jakość dźwięku.

Pierwszym krokiem jest określenie typu gitary elektroakustycznej, który będzie dla nas odpowiedni. Na rynku dostępne są różne modele, takie jak gitary z płaskim grzbietem (tzw. flat top) czy gitary z wypukłym grzbietem (tzw. archtop). Każdy z nich charakteryzuje się innym brzmieniem oraz konstrukcją, dlatego warto zapoznać się z różnymi rodzajami gitar, aby wybrać ten, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest jakość wykonania gitary. Solidne materiały oraz staranne wykończenie wpłyną na trwałość instrumentu oraz jakość dźwięku. Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak mostek, siodełko, klucze stroikowe czy gniazdo jack. Dobrze jest również sprawdzić, czy gitara nie posiada żadnych widocznych uszkodzeń czy wad produkcyjnych.

Ważnym elementem gitary elektroakustycznej jest jej elektronika. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie systemy przetwarzania dźwięku są wbudowane w gitarę oraz jakie możliwości regulacji dźwięku oferują. Dobrej jakości przetwornik oraz preamp pozwolą na uzyskanie czystego i naturalnego brzmienia, a także na podłączenie gitary do wzmacniacza czy systemu PA.

Warto również zwrócić uwagę na rozmiar i kształt gitary. Wybierając instrument, który będzie wygodny w grze, zyskamy większą przyjemność z nauki oraz występów. Warto przetestować różne modele, aby znaleźć ten, który najlepiej pasuje do naszej budowy ciała oraz stylu gry.

Podsumowując, wybierając jaką gitarę elektroakustyczną kupić, warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak typ gitary, jakość wykonania, elektronika, rozmiar i kształt. Staranne rozważenie tych aspektów pozwoli na wybór instrumentu, który będzie dla nas odpowiedni zarówno pod względem brzmienia, jak i komfortu gry.

Gitara elektroakustyczna 12-strunowa Baton Rouge AR11C/ACE-12

Gitara elektroakustyczna 12-strunowa Baton Rouge AR11C/ACE-12

Pełne i głębokie brzmienie z nowoczesnym designem.

Kup teraz

Podsumowanie

W artykule omówiliśmy różne aspekty związane z gitarą elektroakustyczną, takie jak typy gitar, jak wybrać idealną gitarę, elektronika, jakość dźwięku, akcesoria, ceny, popularne marki, gitary dla początkujących, używanie gitary, cechy gitary, brzmienie instrumentów akustycznych oraz wybór gitary. Przedstawiliśmy konkretne rozwiązania, przykłady i argumenty, które mogą być pomocne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.

Podczas wyboru gitary elektroakustycznej warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak typ gitary, jakość wykonania, elektronika, rozmiar i kształt oraz akcesoria. Dobrej jakości instrument pozwoli na uzyskanie satysfakcjonującego brzmienia oraz komfortu gry. Warto również sprawdzić ofertę popularnych marek oraz gitar dla początkujących, aby znaleźć model odpowiedni dla naszych potrzeb i umiejętności.

Używanie gitary elektroakustycznej daje możliwość eksperymentowania z brzmieniem instrumentów akustycznych oraz podłączenia gitary do wzmacniacza czy systemu PA. Dzięki temu można uzyskać bogate i zróżnicowane dźwięki, które sprawdzą się zarówno na scenie, jak i w domowym zaciszu.

Warto również pamiętać o akcesoriach do gitary elektro-akustycznej, takich jak pokrowiec, pasek, kostki czy stroik, które ułatwią transport, naukę oraz występy. Wybierając odpowiednią gitarę elektroakustyczną, warto skorzystać z porad ekspertów oraz przetestować różne modele, aby znaleźć ten, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 707 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Z transakcji jestem bardzo zadowolony! Przesyłka trafiła do paczkomatu e bardzo krótkim czasie. Polecam dostawcę!!!
2024-05-10
Szybko i sprawnie. Polecam.
pixel