Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Nazwy strun w gitarze: Kompletny przewodnik

2024-01-29
Nazwy strun w gitarze: Kompletny przewodnik

Nazwy strun w gitarze to podstawa, którą każdy początkujący gitarzysta powinien poznać. Bez znajomości nazw strun, nauka gry na gitarze może być trudniejsza i mniej efektywna.

Podstawowe informacje o strunach gitary

Struny gitarowe są kluczowym elementem każdej gitary, wpływającym na jakość dźwięku i komfort gry. Istnieje wiele różnych rodzajów strun, które można podzielić na kilka kategorii, takich jak struny klasyczne, struny nylonowe, struny metalowe czy struny basowe. Wybór odpowiednich strun do gitary zależy od rodzaju instrumentu, stylu gry oraz preferencji gitarzysty.

Struny klasyczne są wykonane z nylonu i stosowane głównie w gitarach klasycznych. Charakteryzują się miękkim naciągiem, co sprawia, że są wygodne dla początkujących gitarzystów. Struny nylonowe mają ciepłe, bogate brzmienie, idealne do muzyki klasycznej czy flamenco.

Struny Ernie Ball EB 2406 do gitary klasycznej 28-42

Struny Ernie Ball EB 2406 do gitary klasycznej 28-42

Zestaw wysokiej jakości strun nylonowych.

Kup teraz

Struny metalowe są używane w gitarach akustycznych i elektrycznych. Wyróżniamy struny normalne oraz struny zakończone kulką. Struny metalowe mają twardszy naciąg niż struny nylonowe, co może być mniej komfortowe dla początkujących, ale daje większą precyzję i jasność dźwięku.

Ważnym aspektem przy wyborze strun do gitary jest ich grubość. Grubość strun wpływa na naciąg strun, a tym samym na komfort gry i brzmienie instrumentu. Miękkie struny mają mniejszy naciąg i są łatwiejsze do naciągania, co sprawia, że są wygodne dla początkujących. Struny twardy naciąg dają większą precyzję i jasność dźwięku, ale wymagają większego wysiłku podczas gry.

D'Addario NYXL1046 struny do gitary elektrycznej Regular Light Set 10-46

D'Addario NYXL1046 struny do gitary elektrycznej Regular Light Set 10-46

Wyższa wytrzymałość na zerwanie z wysokowęglowej stali.

Kup teraz

Warto również zwrócić uwagę na struny powlekane, które są odporne na korozję i dłużej utrzymują swoje właściwości dźwiękowe. Powłoka chroni struny przed osadzaniem się brudu i potu, co przedłuża ich żywotność.

Przy zakupie strun gitarowych warto zwrócić uwagę na komplet strun lub zestaw strun. W skład takiego zestawu wchodzi sześć strun o różnych grubościach, które są dopasowane do siebie pod względem brzmienia i naciągu. Dobór odpowiedniego zestawu strun pozwoli na uzyskanie optymalnego brzmienia gitary i komfortu gry.

Elixir 19077 Optiweb Light/Heavy 10-52 struny do gitary elektrycznej

Elixir 19077 Optiweb Light/Heavy 10-52 struny do gitary elektrycznej

Struny z innowacyjną powłoką OPTIWEB.

Kup teraz

Nazwy strun gitary klasycznej i akustycznej

Nazwy strun gitary klasycznej oraz akustycznej są takie same, jednak różnią się one materiałem, z którego są wykonane, co wpływa na ich brzmienie. Gitara klasyczna składa się z sześciu strun, które są wykonane z nylonu, natomiast struny gitar akustycznych są metalowe. Oto nazwy strun dla gitar, licząc od najcieńszej do najgrubszej:

 1. E - pierwsza struna (najcieńsza)
 2. H - druga struna
 3. G - trzecia struna
 4. D - czwarta struna
 5. A - piąta struna
 6. E - szósta struna (najgrubsza)

Warto zwrócić uwagę na to, jakie struny do gitary klasycznej są odpowiednie dla początkujących. Ze względu na miękki naciąg i łatwość w naciąganiu, struny do gitary klasycznej dla początkujących powinny być wykonane z nylonu i komplet strun powinien mieć jak najmniejszą grubość. Dzięki temu początkujący gitarzysta będzie mógł łatwiej nastroić gitarę klasyczną oraz szybciej opanować podstawowe techniki gry.

Brzmienie gitar klasycznych charakteryzuje się ciepłym, bogatym dźwiękiem, który jest idealny do muzyki klasycznej, flamenco czy muzyki latynoamerykańskiej. Z kolei dźwięk gitary akustycznej jest bardziej jasny i precyzyjny, co sprawia, że gitary akustyczne są często wykorzystywane w muzyce rockowej, popowej czy country.

Podsumowując, zarówno gitary klasyczne, jak i akustyczne mają sześć strun o tych samych nazwach, jednak różnią się one materiałem wykonania oraz brzmieniem. Wybór odpowiednich strun zależy od preferencji gitarzysty oraz rodzaju muzyki, którą chce grać.

Ernie Ball 2148 Light Earthwood Phosphor Bronze struny do gitary akustycznej 11-52

Ernie Ball 2148 Light Earthwood Phosphor Bronze struny do gitary akustycznej 11-52

Struny do gitary akustycznej z owijką Phosphor Bronze.

Kup teraz

Kolejność i oznaczenia strun gitarowych

Kolejność strun w gitarze jest taka sama dla gitary klasycznej, akustycznej oraz elektrycznej.

Oznaczenia strun gitarowych są związane z ich wysokością dźwięku. Pierwsza struna, czyli najcieńsza, to struna E, która ma najwyższy dźwięk. Kolejne struny mają coraz niższe dźwięki, aż do szóstej struny, która jest najgrubsza i ma najniższy dźwięk. Warto zwrócić uwagę, że struna H jest nazywana również struną B w niektórych krajach, co może prowadzić do nieporozumień.

Struna pusta oznacza, że struna jest grana bez naciskania żadnego progu na gryfie gitary. Najgrubsza pusta struna to szósta struna, czyli E. W przypadku gitary klasycznej, struny E, A i D są owijane metalowym drutem, podczas gdy struny G, H i E (pierwsza) są wykonane z nylonu. W gitarze akustycznej wszystkie struny są metalowe.

W praktyce, oto jak wygląda układ strun na gitarze:

E - pierwsza struna (najcieńsza) < (lub B) - druga struna < - trzecia struna < - czwarta struna < - piąta struna < - szósta struna (najgrubsza)

Znając kolejność i oznaczenia strun gitarowych, można łatwiej nauczyć się stroić gitarę oraz czytać tabulatury. Warto również pamiętać, że różne rodzaje gitar mogą mieć różne brzmienie strun, co jest wynikiem zastosowania różnych materiałów oraz konstrukcji instrumentu.

Jak liczyć struny w gitarze elektrycznej?

Liczenie strun w gitarze elektrycznej jest proste, ale warto znać odpowiednią konwencję, aby właściwie zrozumieć, jak są one numerowane. W muzyce zachodniej, struny gitary liczone są od najcieńszej do najgrubszej.

Począwszy od najcieńszej struny, która znajduje się najbliżej ziemi gdy trzymamy gitarę w tradycyjnej pozycji do gry, jest to struna pierwsza. Jest ona również znana jako struna E wysokie (ang. high E), ponieważ w standardowym strojeniu gitary jest to najwyższy dźwięk. Kolejne struny liczymy w górę, aż do najgrubszej, która jest struną szóstą. Struna szósta, znana również jako struna E niskie (ang. low E), wydaje najniższy dźwięk w standardowym strojeniu.

Porządek liczenia strun jest ważny, ponieważ opisuje relacje tonalne między nimi, które są kluczowe dla nauki akordów, skal i ogólnego zrozumienia mechaniki gry na gitarze. Struny są zatem numerowane w następujący sposób: 1 (E wysokie), 2 (B), 3 (G), 4 (D), 5 (A), 6 (E niskie). To system, który stosuje się niezależnie od tego, czy mówimy o gitarze elektrycznej, akustycznej, czy klasycznej.

Jak się nazywa komplet strun do gitary?

Komplet strun do gitary jest zwyczajowo nazywany „zestawem strun” lub „kompletem strun”. Taki zestaw zawiera wszystkie struny potrzebne do kompletnego przestrojenia gitary, niezależnie od tego, czy chodzi o gitarę akustyczną, elektryczną, czy klasyczną. Struny w zestawie są zazwyczaj dostosowane do specyficznych potrzeb różnych typów gitar i stylów muzycznych, oferując różnorodność w grubościach i materiałach, z których są wykonane.

Przy zakupie zestawu strun, ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, do jakiego typu gitary są one przeznaczone, gdyż struny do gitary klasycznej (zazwyczaj wykonane z nylonu) różnią się od strun do gitary akustycznej lub elektrycznej (często wykonanych ze stali). Zestawy strun są dostępne w wielu wariantach, w tym jako struny o różnych grubościach – od bardzo cienkich, które są preferowane przez solistów dla łatwiejszego wykonywania bendów, po grubsze, które są wybierane ze względu na ich trwałość i pełniejsze brzmienie. Wybór odpowiedniego zestawu strun jest kluczowy dla osiągnięcia pożądanego dźwięku i komfortu gry.

Elixir 16052 NanoWeb Phosphor Bronze 12-53 struny do gitary akustycznej

Elixir 16052 NanoWeb Phosphor Bronze 12-53 struny do gitary akustycznej

Charakteryzują się unikalną, ultracineką powłoką.

Kup teraz

Strojenie gitary: Jak nastroić struny prawidłowo?

Strojenie gitary jest kluczowym elementem, aby uzyskać właściwy strój gitarowy i cieszyć się czystym brzmieniem instrumentu. Istnieje kilka metod strojenia gitarowego, które pozwalają nastroić strunę oraz nastroić strunę basową w sposób precyzyjny. W tym poradniku omówimy krok po kroku, jak nastroić strunę prawidłowo oraz jak porównać dźwięki poszczególnych strun.

Podstawową metodą strojenia gitary jest strojenie gitary względem innych strun. Aby to zrobić, należy zacząć od strój najgrubszej struny, czyli szóstej struny E. Następnie, przy użyciu progu struny, można porównać dźwięk kolejnych strun. Na przykład, aby nastroić strunę A (piątą strunę), należy przytrzymać piąty próg struny E (szóstej struny) i porównujemy dźwięk z pustą struną A. Dźwięk powinien być taki sam, jeśli gitara jest właściwie nastrojona.

Inną metodą strojenia gitary jest użycie stroików. Aby nastroić gitarę używamy elektronicznego stroika, który pozwala na precyzyjne strojenie gitary. Stroik wyświetla informacje o wysokości dźwięku, co pozwala na dokładne nastrojenie struny oraz nastrojenie struny basowej.

W przypadku strojenia gitary klasycznej, warto zwrócić uwagę na próg struny b (lub H), który odpowiada pustej strunie drugiej. Strojenie gitary klasycznej może być nieco trudniejsze ze względu na większą elastyczność strun nylonowych, dlatego warto skorzystać z elektronicznego stroika dla większej precyzji.

W przypadku gitary basowej, próg struny basowej jest kluczowy dla właściwego strojenia. Podobnie jak w przypadku gitary klasycznej, można użyć stroika elektronicznego, aby uzyskać precyzyjne strojenie.

Podsumowując, aby nastroić strunę prawidłowo, można użyć metody strojenia względem innych strun lub skorzystać z elektronicznego stroika. Ważne jest, aby regularnie stroić gitarę, aby utrzymać właściwy strój gitarowy i cieszyć się czystym brzmieniem instrumentu.

Stroik, chromatyczny tuner do gitary PW-CT-17 D'addario czerwony

Stroik, chromatyczny tuner do gitary PW-CT-17 D'addario

Szybkie i precyzyjne strojenie.

Kup teraz

Brzmienie strun gitarowych

Brzmienie strun różni się w zależności od rodzaju gitary, materiału strun oraz techniki gry. Wpływ na brzmienie gitar mają również takie czynniki jak grubość strun, naciąg czy sposób ich mocowania. W tej sekcji przyjrzymy się, jak różne struny wpływają na dźwięk gitary oraz omówimy różnice w dźwięku między poszczególnymi strunami.

W przypadku gitary klasycznej, struny wykonane są z nylonu, co nadaje im ciepłe, miękkie i głębokie brzmienie. Struny gitary akustycznej są zazwyczaj wykonane ze stali, co sprawia, że dźwięk jest jaśniejszy, bardziej metaliczny i głośniejszy. Warto zwrócić uwagę na dźwięk h (lub B), który jest charakterystyczny dla drugiej struny gitary klasycznej i akustycznej. W przypadku gitary elektrycznej, struny są również wykonane ze stali, ale brzmienie jest mocno zależne od przetworników, wzmacniacza oraz efektów stosowanych przez gitarzystę.

Warto również zwrócić uwagę na nazwy dźwięków poszczególnych strun, które wpływają na ich brzmienie. Na przykład, struna E (szósta struna) ma najniższy dźwięk, podczas gdy struna e (pierwsza struna) ma najwyższy dźwięk. Struny o różnych nazwach dźwięków mają różne brzmienia, co pozwala na tworzenie bogatej palety dźwiękowej podczas gry na gitarze.

W praktyce, nawet jeśli uzyskamy identyczny dźwięk na dwóch różnych strunach, to brzmienie tych dźwięków może się różnić ze względu na różnice w materiałach strun, ich grubości oraz naciągu. Na przykład, dźwięk h (lub B) na drugiej strunie gitary klasycznej będzie brzmiał inaczej niż ten sam dźwięk na piątej strunie gitary akustycznej, mimo że oba dźwięki mają tę samą wysokość.

Podsumowując, brzmienie strun gitarowych zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj gitary, materiał strun, grubość, naciąg oraz technika gry. Różne struny mają różne brzmienia, co pozwala na tworzenie bogatej palety dźwiękowej podczas gry na gitarze.

Ernie Ball 2715 Slinky Cobalt struny do gitary elektrycznej 10-52

Ernie Ball 2715 Slinky Cobalt struny do gitary elektrycznej 10-52

Struny z domieszką kobaltu w owijce.

Kup teraz

Wybór strun do gitary

Wybrać struny do gitary to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących gitarzystów. Warto wiedzieć, że na strunach miękkich grać będzie się łatwiej, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy gitara ma miękkie struny.

Przede wszystkim warto zastanowić się, jaki rodzaj gitary posiadamy. Gitara ma bowiem różne rodzaje strun w zależności od tego, czy jest to gitara klasyczna, akustyczna czy elektryczna. Struny do gitary klasycznej wykonane są z nylonu, co nadaje im ciepłe i miękkie brzmienie. Struny do gitary akustycznej i elektrycznej są zazwyczaj wykonane ze stali, co sprawia, że dźwięk jest jaśniejszy i bardziej metaliczny.

Ważnym czynnikiem jest również grubość strun. Grubsze struny dają mocniejsze i pełniejsze brzmienie, ale są trudniejsze do naciśnięcia, co może być problematyczne dla początkujących gitarzystów. Dlatego warto rozważyć wybór strun o mniejszej grubości, które będą łatwiejsze do gry, zwłaszcza na strunach miękkich.

Kolejnym aspektem jest materiał, z którego wykonane są struny. Struny mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak nylon, stal, brąz czy fosforobrąz. Każdy z tych materiałów ma swoje unikalne właściwości dźwiękowe, dlatego warto eksperymentować z różnymi rodzajami strun, aby znaleźć te, które najlepiej pasują do naszego stylu gry i preferencji brzmieniowych.

Warto również zwrócić uwagę na sposób, w jaki struny są mocowane do gitary. Niektóre gitary mają specjalne systemy mocowania strun, które wpływają na sposób, w jaki struny wibrują i generują dźwięk. Przykładem takiego systemu może być mostek typu "floating bridge" stosowany w niektórych gitarach elektrycznych.

Podsumowując, wybrać struny do gitary warto zwracając uwagę na takie czynniki jak rodzaj gitary, grubość strun, materiał, z którego są wykonane, oraz sposób ich mocowania. Eksperymentując z różnymi rodzajami strun, można znaleźć te, które najlepiej pasują do naszego stylu gry i preferencji brzmieniowych. Pamiętajmy również, że na strunach miękkich grać będzie się łatwiej, co może być szczególnie ważne dla początkujących gitarzystów.

Ernie Ball Slinky Bass Flatwound 40-95 EB 2815 struny do gitary basowej

Ernie Ball Slinky Bass Flatwound 40-95 EB 2815 struny do gitary basowej

Płaska owijka z innowacyjną technologią Cobalt.

Kup teraz

Gitary 6-strunowe i 7-strunowe

W świecie gitary istnieją różne modele i konfiguracje, które wpływają na brzmienie i sposób gry. W tej sekcji porównamy gitarze 6-strunowe i gitarze 7-strunowe, omawiając ich różnice i podobieństwa.

Podstawową różnicą między gitarą 6-strunową a gitarą 7-strunową jest oczywiście liczba strun. Gitara 6-strunowa to klasyczny model, który jest najbardziej powszechny i znany. Posiada sześć strun o standardowych nazwach i dźwiękach. Gitara 7-strunowa natomiast, posiada dodatkową, siódmą strunę, która zazwyczaj jest strojona na B (H) lub A, w zależności od preferencji gitarzysty. Ta dodatkowa struna pozwala na rozszerzenie zakresu dźwięków, co daje większe możliwości aranżacyjne i kompozycyjne.

Warto zauważyć, że gitary 7-strunowe są częściej spotykane w niektórych gatunkach muzycznych, takich jak metal, prog-rock czy jazz. Dzięki dodatkowej strunie, gitarzyści mogą eksplorować nowe brzmienia i techniki gry, takie jak szybkie riffy czy solówki na niższych tonacjach. W przypadku gitar 6-strunowych, zakres dźwięków jest nieco ograniczony, ale nadal wystarczający dla większości gatunków muzycznych.

Jeśli chodzi o wygodę gry, gitary 6-strunowe mogą być łatwiejsze dla początkujących, ze względu na mniejszą liczbę strun i węższy gryf. W przypadku gitar 7-strunowych, gryf jest nieco szerszy, co może wymagać większej wprawy i siły w palcach. Jednak dla zaawansowanych gitarzystów, różnica ta może być nieistotna, a dodatkowa struna może stanowić wartościowe narzędzie ekspresji muzycznej.

Pod względem konstrukcji, zarówno gitary 6-strunowe, jak i gitary 7-strunowe mogą występować w różnych wariantach, takich jak gitary akustyczne, klasyczne czy elektryczne. Wybór między nimi zależy od indywidualnych preferencji gitarzysty oraz gatunku muzycznego, w którym się porusza.

Podsumowując, zarówno gitary 6-strunowe, jak i gitary 7-strunowe mają swoje zalety i wady. Wybór między nimi zależy od potrzeb i preferencji gitarzysty, a także od gatunku muzycznego, w którym się porusza. Gitary 6-strunowe są bardziej uniwersalne i łatwiejsze dla początkujących, podczas gdy gitary 7-strunowe oferują większe możliwości aranżacyjne i są częściej wykorzystywane w niektórych gatunkach muzycznych.

Ernie Ball 2621 NC Hybrid Slinky struny do gitary elektrycznej 7-strunowej 10-56

Ernie Ball 2621 NC Hybrid Slinky struny do gitary elektrycznej 7-strunowej

Zestaw strun dedykowany gitarom elektrycznym 7-strunowym.

Kup teraz

Tabulatura gitarowa: Jak czytać i grać

Tabulatura gitarowa to system zapisu nutowego, który pozwala na łatwe odczytywanie i grę na gitarze. W przeciwieństwie do tradycyjnego zapisu nutowego, tabulatura przedstawia dźwięki na graficznych liniach, które odpowiadają strunom gitary. W tej sekcji dowiesz się, jak odczytywać tabulaturę oraz jak grać na podstawie tego zapisu.

Tabulatura składa się z sześciu linii poziomych, które reprezentują struny gitary. Najwyższa linia odpowiada najcieńszej strunie (e'), a najniższa linia - najgrubszej strunie (E). Na liniach umieszczone są liczby, które wskazują, na którym progu należy przyłożyć palec, aby uzyskać dany dźwięk. Liczba "0" oznacza, że struna ma być pusta, czyli nie należy przykładać palca do żadnego progu.

Przykład tabulatury:

  
e|-----------------|
B|-----------------|
G|-----2-----2-----|
D|---2-----2-------|
A|-0-----0---------|
E|-----------------|

W powyższym przykładzie, aby zagrać pierwszy dźwięk, należy uderzyć pustą strunę A. Następnie, przykładając palec do drugiego progu struny D, zagrać kolejny dźwięk. W ten sposób odczytujemy tabulaturę od lewej do prawej, grając dźwięki zgodnie z zapisem.

W tabulaturze można również spotkać oznaczenia technik gry, takich jak akordy gitarowe, legato, czy harmoniki. Akordy są zapisywane pionowo, z liczbami ułożonymi jedna nad drugą. Oznacza to, że należy zagrać wszystkie dźwięki jednocześnie. Legato (hammer-on i pull-off) oznacza się za pomocą łuków i liter "h" lub "p", a harmoniki - za pomocą symbolu "<>".

Przykład tabulatury z akordami:

  
e|---0-----3-----|
B|---1-----0-----|
G|---0-----0-----|
D|---2-----0-----|
A|---3-----2-----|
E|---------3-----|

W powyższym przykładzie, aby zagrać pierwszy akord, należy przyłożyć palce do odpowiednich progów na strunach A, D, B i e', a następnie uderzyć wszystkie struny jednocześnie. Analogicznie postępujemy z drugim akordem.

Podsumowując, tabulatura gitarowa to intuicyjny sposób zapisu nutowego, który ułatwia czytanie i grę na gitarze. Dzięki niemu, zarówno początkujący, jak i zaawansowani gitarzyści mogą szybko nauczyć się nowych utworów i technik gry. Kluczem do opanowania tabulatury jest praktyka oraz zrozumienie podstawowych zasad jej odczytywania.

Chwyty gitarowe Książka Grzegorz Templin

Chwyty gitarowe Książka Grzegorz Templin

Najpotrzebniejsze akordy na gitarę.

Kup teraz

Nauka gry na gitarze dla początkujących

Nauka gry na gitarze może być fascynującym i satysfakcjonującym doświadczeniem, zwłaszcza dla początkujących gitarzystów. W tej sekcji przedstawimy kilka podstawowych wskazówek, które pomogą Ci zacząć swoją przygodę z gitarą oraz omówimy, jakie popularne piosenki warto znać na początek.

Przede wszystkim, warto zacząć od nauki podstawowych akordów gitarowych, takich jak C, G, D, A, E, F, Am, Em, Dm, czy Bm. Opanowanie tych akordów pozwoli Ci zagrać wiele popularnych piosenek i zrozumieć podstawy gry na gitarze. Pamiętaj, że regularna praktyka jest kluczem do sukcesu - ćwicz codziennie, nawet jeśli masz tylko kilkanaście minut wolnego czasu.

Warto również nauczyć się czytać tabulaturę gitarową, która jest intuicyjnym sposobem zapisu nutowego, ułatwiającym naukę nowych utworów. Tabulatura pozwala na szybkie odczytywanie dźwięków i technik gry, co jest szczególnie przydatne dla początkujących gitarzystów.

Przykłady popularnych piosenek, które warto znać na początek:

 • „Wonderwall” - Oasis
 • „Wish You Were Here” - Pink Floyd
 • „Knockin' on Heaven's Door” - Bob Dylan
 • „Let It Be” - The Beatles
 • „Hallelujah” - Leonard Cohen

Podczas nauki gry na gitarze, warto również zwrócić uwagę na technikę gry. Prawidłowe ustawienie dłoni, palców oraz uderzanie strun to podstawy, które wpłyną na jakość Twojej gry. Nie bój się prosić o pomoc bardziej doświadczonych gitarzystów lub korzystać z lekcji online, aby doskonalić swoje umiejętności.

Na koniec, pamiętaj, że nauka gry na gitarze to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania. Nie zniechęcaj się, jeśli początkowo nie wszystko idzie po Twojej myśli - z czasem z pewnością zaczniesz osiągać coraz lepsze rezultaty. Powodzenia!

Gitara krok po kroku cz. 1 - Pierwsze dźwięki, pierwsze chwyty

Gitara krok po kroku cz. 1 - Pierwsze dźwięki, pierwsze chwyty

Przejrzysta struktura, dużo przykładów, idealny samouczek dla początkujących.

Kup teraz

Historia i produkcja strun gitarowych

Dawniej struny gitar były wykonane z różnych materiałów, takich jak jelita zwierząt, jedwab czy stal. Wraz z rozwojem technologii, producenci strun zaczęli eksperymentować z nowymi materiałami, co doprowadziło do powstania współczesnych strun gitarowych. W tej sekcji przyjrzymy się ewolucji strun gitarowych na przestrzeni lat oraz omówimy proces ich produkcji.

Pierwsze struny gitarowe były wykonane z jelit zwierząt, głównie owiec i bydła. Jelita były suszone, rozciągane i skręcane, aby uzyskać odpowiednią grubość i napięcie. Struny te były stosowane w gitarach klasycznych aż do XIX wieku, kiedy to zaczęto wprowadzać struny wykonane z jedwabiu i stali.

W XX wieku, dzięki wynalazkowi nylonu, producenci strun zaczęli stosować ten materiał w produkcji strun gitarowych. Struny nylonowe stały się popularne ze względu na swoją trwałość, elastyczność i łatwość strojenia. Obecnie struny nylonowe są najczęściej stosowane w gitarach klasycznych.

W przypadku gitar akustycznych i elektrycznych, struny wykonane są głównie ze stali. Stalowe struny gitarowe charakteryzują się jasnym, mocnym brzmieniem i długą żywotnością. W zależności od rodzaju gitary, struny mogą być pokryte różnymi materiałami, takimi jak fosfor-brąz, niklowana stal czy stal nierdzewna, co wpływa na ich brzmienie i wytrzymałość.

Proces produkcji strun gitarowych zaczyna się od wyboru odpowiedniego materiału. Następnie, materiał jest ciągnięty przez specjalne maszyny, które nadają mu odpowiednią grubość i kształt. W przypadku strun owijanych, rdzeń struny jest owijany cienką warstwą innego materiału, co nadaje strunie dodatkowe właściwości dźwiękowe. Po wyprodukowaniu strun, są one poddawane kontroli jakości, pakowane i wysyłane do sklepów muzycznych na całym świecie.

Warto zauważyć, że różni producenci strun stosują różne technologie i materiały, co wpływa na jakość, brzmienie i trwałość strun. Dlatego warto eksperymentować z różnymi markami i rodzajami strun, aby znaleźć te, które najlepiej pasują do Twojego stylu gry i preferencji dźwiękowych.

DR MT 10-46 TITE-FIT struny do gitary elektrycznej

DR MT 10-46 TITE-FIT struny do gitary elektrycznej

Niklowana owijka na okrągłym rdzeniu.

Kup teraz

Gitary elektryczne i basowe: Czym różnią się struny?

Chociaż gitary elektryczne i gitara basowa mają wiele wspólnych cech, istnieją istotne różnice między strunami tych instrumentów. W tej sekcji porównamy struny gitar elektrycznych i basowych, omawiając różnice w brzmieniu i konstrukcji.

Przede wszystkim, struny gitar basowych są zdecydowanie grubsze niż struny gitar elektrycznych. Grubość strun wpływa na ich brzmienie – struny basowe mają niższy dźwięk i są odpowiedzialne za generowanie niskich tonów. Struny gitar elektrycznych są cieńsze, co pozwala na wydobycie wyższych dźwięków i większą precyzję gry.

Warto również zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są struny. Zarówno struny gitar elektrycznych, jak i basowych są zazwyczaj wykonane ze stali, jednak różnią się powłokami. Struny gitar elektrycznych często mają powłokę niklową, która nadaje im jasne, czyste brzmienie. Struny basowe natomiast mogą być pokryte różnymi materiałami, takimi jak fosfor-brąz czy stal nierdzewna, co wpływa na ich brzmienie i wytrzymałość.

Kolejną różnicą jest liczba strun. Standardowa gitara elektryczna posiada sześć strun, podczas gdy gitara basowa zwykle ma cztery struny. Istnieją jednak modele gitar basowych z pięcioma, sześcioma, a nawet siedmioma strunami, które pozwalają na większy zakres dźwięków i większą elastyczność w grze.

Podsumowując, gitary elektryczne i gitara basowa różnią się pod względem strun zarówno pod kątem grubości, jak i materiałów użytych do ich produkcji. Te różnice wpływają na brzmienie i możliwości gry na tych instrumentach. Wybierając struny do gitary, warto zwrócić uwagę na te różnice, aby uzyskać optymalne brzmienie i komfort gry.

Elixir Bel 14677 Stainless Steel 45-105 - Struny do gitary basowej

Elixir Bel 14677 Stainless Steel 45-105 - Struny do gitary basowej

Technologia NanoWeb ze stalową owijką.

Kup teraz

Podsumowanie

W niniejszym artykule omówiliśmy różne aspekty związane ze strunami gitarowymi, takie jak ich nazwy, kolejność, strojenie, brzmienie, wybór odpowiednich strun, różnice między gitarami 6- i 7-strunowymi oraz tabulaturą gitarową. Przedstawiliśmy także podstawowe informacje na temat historii i produkcji strun gitarowych oraz różnice między strunami gitar elektrycznych i basowych.

Brzmienie strun gitarowych zależy od wielu czynników, takich jak materiał, z którego są wykonane, grubość strun czy sposób, w jaki są naciągnięte. Wybór odpowiednich strun do gitary jest istotny dla uzyskania optymalnego brzmienia i komfortu gry. Gitary 6-strunowe i 7-strunowe różnią się liczbą strun, co wpływa na zakres dźwięków, które można na nich wydobyć.

Wiedza na temat strun gitarowych jest kluczowa dla każdego gitarzysty, zarówno początkującego, jak i zaawansowanego. Dzięki temu artykułowi zdobyłeś podstawowe informacje na ten temat, które pomogą Ci w dalszej nauce gry na gitarze oraz wyborze odpowiednich strun do swojego instrumentu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 756 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
Wszystko sprawnie i z kulturą.Ok.
2024-06-05
Wszystko zgodnie z opisem. Błyskawiczna wysyłka. Gorąco polecam!
pixel