Darmowa dostawa od 199,00 zł

Leszek Cichoński – pomysłodawca Gitarowego Rekordu Świata we Wrocławiu

2024-04-08
Leszek Cichoński – pomysłodawca Gitarowego Rekordu Świata we Wrocławiu

Kim jest Leszek Cichoński?

Leszek Cichoński, urodzony 25 listopada 1957 roku we Wrocławiu, jest znanym polskim muzykiem specjalizującym się w gatunku blues-rock. Oprócz gry na gitarze, pełni również rolę wokalisty, kompozytora i aranżera. Jest autorem podręczników oraz programów edukacyjnych dla gitarzystów, a także prowadził programy edukacyjne w TVP. Znany jest również jako organizator Thanks Jimi Festival we Wrocławiu, poświęconego legendarnemu Jimiemu Hendrixowi. W ramach festiwalu został ustanowiony Gitarowy Rekord Świata i Rekord Guinnessa. Ponadto stworzył kursy nauki gry na gitarze, takie jak „Blues – Rock Guitar Workshop” i „Gitarowe ABC”. Jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Leszek Cichoński regularnie prowadzi warsztaty muzyczne, m.in. w Bolesławcu, Brodnicy (Camping Muzyczny) i w Sczawnicy (Muzyczna Owczarnia).

Od 2003 roku, Leszek Cichoński kieruje Wielką Gitarową Orkiestrą na Rynku we Wrocławiu podczas corocznego „Thanks Jimi Festival”. To wydarzenie poświęcone jest upamiętnieniu Jimiego Hendrixa poprzez wykonanie jego utworów. Jednym z najważniejszych momentów festiwalu jest próba ustanowienia rekordu Guinnessa poprzez zbiorowe wykonanie przeboju Hendrixa „Hey Joe”. W 2019 roku, impreza zgromadziła aż 7423 gitarzystów, co zostało oficjalnie zatwierdzone przez komisję Guinnessa w Londynie jako Światowy Rekord. Od tamtej pory rekord ten był wielokrotnie pobijany, a aktualnie, z wynikiem z 2022 roku, wynosi on 7676 gitary. Ta inicjatywa nie tylko celebruje muzykę Hendrixa, ale także łączy wielu muzyków i pasjonatów gry na gitarze w wyjątkowym wydarzeniu muzycznym.

Leszek Cichoński

Źródło: https://heyjoe.pl/leszek-cichonski/

Kim był Jimi Hendrix?

Jimi Hendrix był nie tylko muzykiem - to legenda, która wstrząsnęła światem muzyki XX wieku. Jego życie rozpoczęło się w Seattle, a zakończyło w Londynie, ale jego wpływ rozbrzmiewa na całym globie do dzisiaj.

Zawsze uznawany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów, Hendrix zdobył sławę swoimi niezwykłymi umiejętnościami gry na gitarze, łącząc w sobie wirtuozerię, innowacyjność i charyzmę sceniczną. Jego techniki gry na gitarze elektrycznej były zupełnie nowatorskie, wprowadzając do muzyki rockowej dźwięki i efekty, które nigdy wcześniej nie były słyszane.

Sukces Hendrixa rozpoczął się w Europie, ale szybko przekroczył ocean, zdobywając serca fanów na całym świecie. Jego legendarne występy na festiwalach takich jak Monterey i Woodstock stały się ikonicznymi momentami historii muzyki.

Ale Hendrix to nie tylko wirtuoz gitary - to również kompozytor, autor tekstów i wokalista. Jego albumy, takie jak "Are You Experienced" czy "Electric Ladyland", są uznawane za kamienie milowe w historii muzyki rockowej.

Niestety, jego życie zakończyło się zbyt wcześnie. Śmierć Hendrixa w wieku zaledwie 27 lat pozostawiła świat w szoku i niepewności. Mimo to, jego spuścizna trwa, nadal inspirując kolejne pokolenia muzyków.

Jimi Hendrix to nie tylko muzyk - to ikona, legenda, symbol wolności i ekspresji artystycznej. Jego muzyka żyje nadal, ponadczasowa i niezapomniana, tak jak sam Hendrix.

Jimi Hendrix

Źródło: https://www.rollingstone.com/music/music-news/jimi-hendrix-1942-1970-93969/

Ikona w polskim świecie gitarowym – Leszek Cichoński

Leszek Cichoński, jak niewielu, uchwycił ducha muzyki Jimiego Hendrixa i rozniecił płomień jego dziedzictwa na polskiej ziemi. Od przekraczania granic na scenach w Europie, przez rekordy Guinnessa na wrocławskim Rynku, aż po koncerty symfoniczne z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej, jego życie muzyczne jest pełne niezwykłych momentów.

Zaczynał od podstaw - debiutując w zespole CDN, a później wraz z Pawłem Kukizem na festiwalu Rock na Wyspie w 1981 roku. Od tamtej chwili, jego kariera nabrała tempa, prowadząc go przez festiwale bluesowe na całym świecie, takie jak Monterey Bay Blues Festival w Kalifornii czy Narooma Blues Festival w Australii.

Ale to nie tylko o występy na wielkich scenach chodzi. Cichoński zawsze tęsknił za nowymi wyzwaniami. Stworzył zespół Blues – Rock Guitar Workshop, aby dzielić się swoją wiedzą z kolejnymi pokoleniami gitarzystów. A potem przyszedł pomysł na „Thanks Jimi Festival” - coroczne spotkanie muzyków na Rynku we Wrocławiu, gdzie tłumy zbierały się, by pobić rekordy Guinnessa w graniu „Hey Joe”.

Jego życie muzyczne to nie tylko wydarzenia na scenie, ale także studio. Wypuścił wiele albumów, współpracując z innymi artystami, a nawet debiutując jako wokalista na płycie „Hey Jimi – Polskie Gitary Grają Hendrixa”.

Nie poprzestał jednak na bluesie i rocku. Przekroczył granice gatunków, wprowadzając Hendrixa do sal koncertowych w towarzystwie orkiestry symfonicznej. To właśnie ta zdolność do ciągłego eksperymentowania i poszukiwania nowych brzmień sprawia, że Leszek Cichoński pozostaje jednym z najbardziej fascynujących i inspirujących muzyków naszych czasów.

gitarowy rekord guinnessa

Źródło: https://heyjoe.pl/#rr-gallery

Gitarowy Rekord Guinnessa we Wrocławiu

Przez ostatnie dwie dekady, każdego roku na wrocławskim Rynku odbywa się niezwykłe wydarzenie: Wielka Gitarowa Orkiestra, prowadzona przez Leszka Cichońskiego, oddaje hołd muzyce Jimiego Hendrixa. W 2009 roku, 6346 gitarzystów zjednoczyło siły, by zagrać „Hey Joe”, co zapisano w historii jako Światowy Gitarowy Rekord Guinnessa. Ale co najważniejsze, to nie tylko o rekord chodzi - to o niesamowitą energię, jaką tworzy ta muzyka. Cichoński nazywa to "Uni-Vibe" - Jednoczącą Vibrację Muzyki, co jest również promowane przez gest Uni-Vibe sign.

Przez lata na festiwalu występowały prawdziwe gwiazdy, jak Eric Burdon z The Animals, Europe, Uriah Heep, Jan Borysewicz, Grzegorz Skawiński, AL DI MEOLA, czy nawet legenda gitary - Steve Vai. To wydarzenie nie tylko celebrowało muzykę Hendrixa, ale także łączyło ludzi w pasji do muzyki i tworzyło niezapomniane chwile.

W tym roku Gitarowy Rekord Świata odbędzie się 1 maja na wrocławskim rynku.

gitarowy rekord guinnessa

Źródło: https://heyjoe.pl/#rr-gallery

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 707 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Wszystko ok
2024-05-14
Z transakcji jestem bardzo zadowolony! Przesyłka trafiła do paczkomatu e bardzo krótkim czasie. Polecam dostawcę!!!
pixel