Twoja pierwsza gitara
Siedzisz przed telewizorem, oglądasz koncert a tam właśnie na gitarze ktoś wymiata, fajnie to brzmi, super wygląda, ludzie bija brawo…. To Inspiruje…
Jest ognisko, koleżanka śpiewa, ale nie to Cię w niej przyciąga, ona jeszcze sobie podgrywa. Tu akord tu melodia. To wszystko siedzi i tworzy się przyjemny klimat.
Może by spróbować gry na gitarze? Wchodzisz na popularne portale, w których masa informacji co i jak się gra no i…. cóż, każdy kto chce grać, spotyka się z dylematem: co kupić? Ile przeznaczyć pieniędzy? No i najważniejszy dylemat: Gitara elektryczna? Gitara akustyczna? Gitara klasyczna? Czy do nauki pierwsza gitara elektryczna to dobry pomysł? Dzisiaj zajmiemy się tematem jak wybrać instrument bez względu na typ gitary.
Jak wybrać gitarę dla początkujących?
Załóżmy, że mamy postanowienie nauczyć się grać na instrumencie i jest jakaś sensowna opcja nauki gry na gitarze (o tym w innym artykule). Mamy jakieś oszczędności, kieszonkowe. Idziemy do sklepu stacjonarnego w którym patrzymy to na gitarę to na cenę i pojawia się pytanie: Jaką gitarę wybrać? Na której dobrze będzie zacząć naukę gry? W co warto zainwestować?
Oczywiście najpierw patrzymy stricte na to co się nam podoba i bardzo dobrze, bo gitara swoim wyglądem ma inspirować do grania, ćwiczenia. Potem weryfikujemy wybór kosztem, sprawdzamy czy nas stać i w miarę możliwości sprawdzamy w sklepie, czy nam gitara leży, czy jest komfortowa, czy szeroki gryf czy nieco węższy nam bardziej pasuje.
Skąd wiadomo że gitara jest dobra?
Warto przejść się do sklepu muzycznego, podejść do sprzedawcy i powiedzieć na jakim się jest poziomie i w jakim mniej więcej zakresie cenowym szukamy gitary. Doświadczony sprzedawca podpowie, że warto kupić model X lub Y gdyż stosunek jakości do ceny jest dobry, że gitara jest zrobiona z dobrych w danej cenie materiałów, przez sensownego producenta, ma dobry osprzęt i pełne brzmienie.
Jasne… „ma dobry osprzęt”.. „fajnie brzmi” … dobra ale co to wszystko znaczy? Ano znaczy dużo dla kogoś kto już jakąś wiedze ma. A osoby początkujące? Jest to kilka „sloganów” sprzedażowych, w których pewnie jest dużo prawdy, ale jest ona nieco zamydlona.
Wybór gitary - od czego zacząć?
Na pewno warto trochę poczytać, dla ogólnego zebrania wiedzy. Oczywiście na początku może to być misz/masz informacyjny, ale gdzieś „z tyłu głowy” cos się będzie już układało i za jakiś czas będzie pomocne. Co na pewno można zrobić nie mając jeszcze doświadczenia? Można po prostu pewne rzeczy manualnie sprawdzić. Od tego zaczynamy.
Zachęcam do zakupu instrumentów, które się wcześniej widziało i sprawdziło w sklepie. Jeżeli jest to sklep online warto upewnić się ze jest możliwość zwrotu gitar w przypadku odkrycia jakiś wad.
KROK 1 PROGI NA GRYFIE GITAROWYM
Przesuńmy rękę wzdłuż progów, wzdłuż gryfu po obu jego stronach, jak progi są ostre i już w tym momencie czujemy ze mogą nas kaleczyć to ta gitara odpada. Owszem da się cos z tym zrobić, ale prawda jest taka, ze zamiast grać na gitarze będziemy musieli poczekać kolejny tydzień /dwa aż serwisant/lutnik to zrobi. Dodam od siebie ze to zazwyczaj świadczy to o nie do końca wysuszonym drewnie / lub drewnie wciąż reagującym na zmienną wilgotność. Zdarza się nawet w najlepszych najdroższych gitarach, ale nie powinno mieć miejsca w gitarze dla osób początkujących.
KROK 2 GRYF GITAROWY
Kolejne co sprawdzamy to czy gryf jest prosty, a nie zwichrowany, jednym słowem jak popatrzymy od główki w dół do mostka to jak gryf wygląda jak śmigło to odpada, jak jest prosty to super.
Idziemy dalej. W miarę możliwości naciskamy struny na każdym progu po kolei. Jak na którymś progu brzęczy w dziwny sposób lub wydaje niestandardowy dźwięk, iny niż w pozostałych pozycjach to próg jest prawdopodobnie nierówny. Naciskanie strun na progach lub łapanie pierwszych akordów po to aby uzyskać pierwsze dźwięki, będzie jedna z pierwszych rzeczy jaki adept gitary będzie się uczył, warto to opanować jeszcze przed zakupem gitary.
Dobra, gitara nie brzęczy jakoś dziwnie, gryf jest prosty, progi nie kaleczą na krawędziach. No to teraz idziemy dalej, i tutaj może przydać się pomoc sprzedawcy.
KROK 3 BRZMIENIE GITAR
Warto poprosić o to aby pracownik sklepu gitarę nastroił. Jeżeli znasz już jakiś akord to go zagraj i posłuchaj, czy w miarę dobrze i równo brzmi i czy jest wygodnie go zagrać czy nie. Jeżeli grając podstawowe akordy ( np. D C E) w pierwszych pozycjach brzmią dziwnie lub nie wygodnie nam się je trzyma, musimy mocno naciskac na strny, to coś jest nie tak z wysokością strun na siodełku. Jak pomimo małej wiedzy gramy podstawowe akordy , np. C i G i jest ok to jest super. Przynajmniej w tym rejonie gryfu jest jak należy. Jak jeszcze nauka gry nie została przez nas rozpoczęta, to warto poprosić o małą prezentację grania. Chodzi o to aby sprawdzić czy gitara jako tako gra. Nie oczekujmy wirtuozerii od sprzedawcy, ale zwykłego pogrania po akordach. Mniej więcej w pierwszych 5 pozycjach.
KROK 4 ELEKTRONIKA (gitary elektryczne)
Dalsze co warto zrobić to podłączyć gitarę do wzmacniacza (równiez warto w ten sposób sprawdzić gitare akustyczną wyposażoną w system piezo-pozwalający nagłośnić gitarę) i sprawdzić czy potencjometry (gałki) nie trzeszczą podczas kręcenia, tak samo przełącznik czy nie stuka , nie trzeszczy. Ogólnie czy wszystko działa i dźwięk jest ok.
KROK 5 OGÓLNY STAN GITARY
Ostanie na co patrzymy to czy gitara nie jest gdzieś poobijana (czy pudło rezonansowe nie jest uszkodzone), brudna od naklejek sklepowych (czasami to zasłania jakąś rysę), czy nie ma wgnieceń na gryfie. Czy osprzęt (wszelkiej maści śruby, sprężyny, mostek, klucze) nie jest zardzewiały. Warto zakupić od razu nowe struny metalowe w przypadku gitary elektrycznej lub nylonowe dla gitar klasycznych i poprosić sprzedawcę o założenie. Na początek polecam struny metalowe miękkie, rozmiar 9-42 lub w przypadku gitarach akustycznych rozmiar 10 lub 11. Albo struny nylonowe (sprawdza się w gitarze klasycznej i gitarze akustycznej). Miękkie struny pozwolą szybciej i łagodniej przejść okres przyzwyczajania do dyskomfortu odczuwanego na opuszkach palców. Nylonowe struny są tutaj najwygodniejsze, niemniej nie zakłada się ich do gitar elektrycznych a wyłącznie do gitary klasycznej (ew akustycznej).
KROK 6 PRĘT NAPINAJĄCY (gitary elektryczne)
Pręt napinający jest wmontowany w środku gitar, wewnątrz gryfu i działa jako przeciwwaga do napięcia strun w gitarze elektrycznej. Tutaj warto poprosić sprzedawcę aby odpowiednim kluczem przekręcił pręt delikatnie w jedną i drugą stronę. Wyobraźmy sobie zegar - niech obrót w obie strony nakrętki pręta będzie odpowiednikiem kwadransu na zegarze. Mały opór podczas kręcenia jest jak najbardziej wskazany. Za duży luz po przekręceniu wspomnianego „kwadransu” lub obracanie się klucza bez reakcji pręta dyskwalifikuje nawet najlepsze gitary elektryczne. Wymiana pręta napinającego w instrumencie to dość droga i niewdzięczna praca.
W miarę możliwości gitara powinna być już w sklepie ustawiona. Intonacja, czyli długość pracująca struny, napięcie gryfu, nastrojenie, wysokość strun powinna być zoptymalizowana do korzystania z instrumentu. Nawet najlepsza gitara źle ustawiona nie sprawi radości z nauki gry czy później grania.
Załóżmy, że wszystkie wyżej wymienione czynności zostały zrobione , gitara jest ustawiona, są założone nowe, miękkie struny. Mamy gitarę.
Przynosimy do domu i zaczynamy na niej grać... ale coś się dzieje. Jednego dnia stroi a potem nagle totalnie inny dźwięk? O co chodzi?
Dlaczego nowa gitara się rozstraja
Drewno i metal ( struny , sprężyny) pracuje. Zmiana temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniu ma wpływ na to jak się instrument zachowuje. Dlatego zawsze warto przed graniem sprawdzić czy instrument jest nastrojony i w skrajnych przypadkach jak zauważymy, że struny są wyjątkowo wysoko albo coś bardzo brzęczy, dokręcić lub poluzować napięcie gryfu( gitary elektryczne i gitary akustyczne).
Ciekawą alternetywą w ostatnich latach są instrumenty, które zrobione są w włókna węglowego co daje im odporność na zmieniające się warunki w których są przechowywane.
Pamiętajmy aby unikać stawiania gitary obok kaloryfera lub nawilżacza powietrza. Najlepiej niech stoi w miejscu gdzie te elementy nie będą miały wpływu na instrument.
Ok. Gitara stroi, jest ustawiona , wygląda zjawiskowo, zatem do dzieła! Pozostaje już teraz ćwiczyć.
Jakie akcesoria do gitary na początek nauki gry
Na koniec dodam jeszcze jakie akcesoria warto kupić wraz z gitarą. Stroik, inaczej tuner to obowiązkowe wyposażenie które przyda się każdej gitarze. Pamiętaj aby za każdym razem przed graniem sprawdzić nastrojenie gitary. Nie zapomnij także o statywie/ stojaku/ wieszaku do gitary aby instrument godnie się prezentował i był bezpiecznie przechowywany. Innym elementem jest nawilżacz do gitar, który sprawdzi się jeśli w Twoim pomieszczeniu jest niska wilotność powietrza.
Jaki typ gitary dla początkujących
Pewnie teraz zastanawiasz się jaka gitara dla początkujących i czy lepiej zacząć od gitary klasycznej czy gitary akustycznej. Nylonowe struny czy metalowe struny? Czy gitara każdego typu sprawdzi się w każdym gatunku muzycznym? Internet kipi od porad a i my chętnie dołożymy swoje parę groszy. O tym jakie są rodzaje gitary i co najlepiej wybrać przeczytasz w następnym artykule.
Autor wpisu
Przemysław Drużkowski
Gitarzysta i lutnik na co dzień projektujący i tworzący gitary z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Tworzone przez niego gitary są indywidualnie dostosowywane do specyficznych wymagań klientów. Jako muzyk grał w zespole Aonia z którym koncertował w Wielkiej Brytanii i Europie. Swoje gitary prezentuje na największych targach gitarowych i muzycznych w Europie i USA (NAMM).